Sprawdź czy nie masz raka skóry. W Lublinie będą bezpłatne badania

2021-06-17 14:42
Sprawdź czy nie masz raka skóry. W Lublinie będą bezpłatne badania
Autor: OM

W najbliższą sobotę w Lublinie będzie można wykonać bezpłatne badania dermoskopowe. Pomagają one wykryć czerniaka, złośliwy nowotwór skóry. To kolejna z cyklu "białych sobót w SPSK1", tym razem dermatologiczna. Jest to ważne, zwłaszcza teraz, kiedy zbliżają się upały i ekspozycja skóry na słońce będzie intensywniejsza, co może sprzyjać rozwojowi czerniaka.

- Chcemy zaoferować mieszkańcom Lublina i okolic bezpłatne badanie podejrzanych zmian na skórze - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie. - Pacjenci zgłaszają się zbyt późno. Wile istnień ludzkich można by było uratować, gdyby pacjenci zgłosili się w odpowiednim czasie.

Czerniak wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Co powinno nas zaniepokoić?

- Jeżeli ktoś zauważył u siebie w ostatnim okresie zmianę, która pojawiła się de novo i wygląda podejrzanie, albo jest zaniepokojony wyglądem znamienia barwnikowego to zapraszamy w najbliższą sobotę - dodaje prof. Krasowska. - Będziemy wykonywali konsultacje dermatologiczne i będziemy te zmiany poddawać badaniu dermoskopowemu.

Bezpłatne konsultacje zmian skórnych i znamion odbędą się w najbliższą sobotę w godzinach od 9:00 do 12:00 w Ambulatorium Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie - ul. Staszica 11 H (niski budynek po prawej stronie ulicy Staszica idąc w kierunku ul. Świętoduskiej).

Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Będą wykonywane wyłącznie badania dermoskopowe, osoby z innymi schorzeniami dermatologicznymi nie będą badane. Kolejna Biała Sobota Dermatologiczna odbędzie się tydzień później, 26 czerwca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE