O tym trzeba pamiętać, zanim wsiądzie się na rower

2021-06-16 18:05
O tym trzeba pamiętać, zanim wsiądzie się na rower
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Picdream

Dwa kółka zamiast czterech? Pogoda i korki spowodowane remontem dróg w Lublinie przekonują do tego, żeby przesiąść się na rower. Najpierw jednak powinniśmy sprawdzić w jakim stanie technicznym jest nasz jednoślad i pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy.

- Dobrze jest sprawdzić sprzęt po zimie - mówi kom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy lubelskiej policji. - Najważniejsze co musimy mieć sprawne to hamulec, zakładając oczywiście, że koła są napompowane. To jest podstawa. Oczywiście do takiego wyposażenia niezbędnego dla roweru należy także oświetlenie barwy białej lub żółtej z przodu oraz barwy czerwonej z tyłu. Dodatkowo jeszcze z tyłu odblask oraz dzwonek.

Przypomnijmy: rowerzyści mogą jeździć tylko po ścieżkach i drogach rowerowych. Gdy ich nie ma, mogą jechać prawą stroną jezdni lub poboczem. Rowerzysta może jechać po chodniku jedynie, gdy opiekuje się dzieckiem, które nie ma 10 lat i jedzie swoim rowerkiem, lub w sytuacji, gdy są złe warunki atmosferyczne. Trzecim wyjątkiem jest, gdy szerokość chodnika jest większa niż 2 metry, a na drodze samochody poruszają się z prędkością większą niż 50 km/h.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE