Mikroudar a covid

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Specjalista ostrzega: COVID nie odpuszcza. Jednym z objawów mikroudary

2022-12-16 13:52

Obecnie jednym z najczęstszych symptomów COVID-19 są tzw. mikroudary. Należy je wiązać z mikrokrążeniem i czynnikiem pozakrzepowym samej infekcji. Co ważne, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z objawów.

Pacjenci dopiero po wykonaniu badań obrazowych dowiadywali się, że przeszli mikroudar – mówi nam prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Szpitala Klinicznego nr 4.

Czym jest mały udar? To stan zagrożenia życia. Przemijające i chwilowe niedokrwienie mózgu, związane z nagłym zatrzymanie dostarczania krwi do mózgu.

Oba typy udaru nie różnią się zasadniczo od siebie, a jeden może być konsekwencją drugiego.

Każdy udar jest jednakowy, tylko dotyczy różnej wielkości naczyń mózgowych. Jeśli mówimy o mikrokrążeniu, kiedy drobne tętniczki doprowadzają krew do głębokich struktur, powstają malutki jamki udarowe, które nie są odczuwalne dla pacjenta, a widoczne w badaniach obrazowych, w rezonansie magnetycznych. Jeśli zatkane są duże naczynia, dochodzi do dramatycznych konsekwencji, odczuwalnych już dla pacjenta – wyjaśnia prof. Rejdak.

Miniudaru nie można więc lekceważyć. To, co nas powinno zaniepokoić wcześniej, to niedowład koniczyn, zaburzenia równowagi, koordynacji ruchu czy opadanie kącików ust.

Od początku pandemii udar to jeden z najczęstszych powikłań pocovidowych. Obserwuje się go zwłaszcza ostrej fazie choroby. Według szacunków badaczy, nawet 10 proc. pacjentów miało udar niedokrwienny. Najbardziej narażeni są pacjenci z grup ryzyka.

Mówimy o nadciśnieniu tętniczym, migotaniu przedsionków czy zburzeniu cholesterolu – wymienia specjalista. Ważna jest wówczas konsultacja, np. z kardiologiem czy neurologiem.

Dlatego nie można czekać na udar. – Jeśli coś nas zaniepokoi, należy zgłosić się do specjalisty i wykonać badania, np. obrazowe – dodaje.

Jak przeciwdziałać? Lekami lub rehabilitacją. Najpierw należy ustalić jednak przyczynę . – Jeśli jest migotanie przedsionków, podajemy leki przeciwkrzepliwe. Jeśli jest nadciśnienie, trzeba je obniżyć – tłumaczy lekarz.

W grę wchodzi także zabieg. – W przypadku strukturalnych przyczyn kardiologicznych na przykład albo kiedy są stwierdzone blaszki miażdżycowe w tętnicach domózgowych – słyszymy. – Żeby uniknąć nawrotu – dodaje. Pacjenci przechodzą bowiem kilka udarów.

Ważna jest wreszcie profilaktyka: zdrowa dieta, higieniczny styl życia, rzucenie palenia. – Styl życia należy zmienić natychmiast – apeluje neurolog.