Lubelski Rower Miejski 2023

i

Autor: Miasto Lublin

LUBELSKI ROWER MIEJSKI

Sezon na Lubelski Rower Miejski zmierza ku końcowi. Ile osób w tym roku skorzystało z wypożyczalni jednośladów?

2023-11-14 13:39

Dobiega końca tegoroczny sezon na wypożyczanie rowerów miejskich w Lublinie. Ile osób skorzystało z tej możliwości w bieżącej odsłonie? Ratusz podał liczby!

W tym roku Lubelski Rower Miejski wystartował 21 marca. Do dyspozycji użytkowników zostało oddanych 625 rowerów (z czego 15 dla dzieci), które zostały rozlokowane na 129 stacjach. Od połowy listopada br., czyli już poza głównym sezonem, ich liczba zostanie zmniejszona do 300 jednośladów, a od początku grudnia – do 100.

– Czas funkcjonowania rowerów w okresie zimowym będzie uzależniony od warunków pogodowych oraz zainteresowania. Pełna oferta Lubelskiego Roweru Miejskiego wróci ponownie wiosną – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Na rowerze chcieli ukraść 700 tysięcy złotych. Zatrzymała ich kuloodporna szyba

Podsumowanie sezonu Lubelskiego Roweru Miejskiego 2023

Od początku tegorocznego sezonu do listopada br. Lubelski Rower Miejski został wypożyczony ponad 152 tys. razy (z czego tylko w okresie wakacyjnym – ponad 47,8 tys. razy), a w aplikacji znajduje się 21,3 tys. aktywnych kont, w tym ponad 4,7 tys. nowych użytkowników. Abonamenty zostały wykupione 1513 razy, a ich łączna wartość wyniosła ok. 23,9 tys. zł. Tegoroczni użytkownicy przejechali łącznie ponad 485 tys. km. Ratusz przypomina, że sezon podstawowy na LRM zostanie zakończony 30 listopada, a co za tym idzie – tego dnia tracą ważność abonamenty.

– Prosimy zatem użytkowników o wykorzystanie zgromadzonych w ten sposób środków. Korzystanie z elektronicznej portmonetki nadal będzie możliwe – wyjaśnia Góźdź.

Zobacz także: Zamiast siedzieć w domu jeździ rowerem. W dodatku w szczytnym celu

Z jakich stacji najchętniej wypożyczano rowery miejskie w Lublinie?

Na początku tegorocznego sezonu Lubelskiego Roweru Miejskiego liczba stacji z jednośladami została powiększona o dodatkowe stacje pasywne, które pojawiły się na węzłach przesiadkowych i przy zespołach przystanków przesiadkowych na kilku ulicach. W tym roku użytkownicy mogli korzystać łącznie ze 129 stacji (w tym 44 pasywnych). Jak podaje ratusz, na podstawie danych o wypożyczeniach można wyróżnić kilka punktów na mapie miasta, z których korzystano najczęściej. Były to następujące stacje LRM:

  • ul. Piłsudskiego / MPWiK – 3058 zwrotów,
  • ul. Osmolicka / Słoneczny Wrotków 2 – 3053 zwrotów,
  • ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska – 2533 zwrotów,
  • al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy – 2348 zwrotów,
  • ul. Nadbystrzycka / ul. Pozytywistów – 2205 zwrotów.

– Odnotowaliśmy duże zainteresowanie mieszkanek i mieszkańców oraz odwiedzających nas gości korzystaniem z tej formy podróży po mieście. Na rosnącą popularność systemu wskazuje też stale zwiększająca się liczba zakładanych kont – tak tegoroczny sezon LRM podsumowuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. – Dane za blisko osiem miesięcy pokazują, że Lubelski Rower Miejski jest popularnym środkiem transportu. Dlatego w pilotażowej formie chcemy go również utrzymać w miesiącach zimowych. Pozostawienie określonej liczby rowerów rozlokowanych na 10 najpopularniejszych stacjach pozwoli na zbadanie potencjału prowadzenia wypożyczalni w okresie zimowym i wyznaczy kierunek działań na kolejny sezon – podkreśla.

Dodajmy, że w bieżącym roku system LRM został powiązany z komunikacją miejską dzięki integracji Lubelskiej Karty Miejskiej i systemu Lubika. Osoby posiadające bilet okresowy mogą korzystać z miejskich jednośladów za darmo przed 30 minut dziennie w każdy dzień ważności przejazdówki.

Lubelski Rower Miejski po raz pierwszy pojawił się w Lublinie w 2014 r.