Rozbito grupę przestępczą działająca m.in. w woj. lubelskim. 6 osób łącznie usłyszało 625 zarzutów

2022-12-20 11:13
Rozbito grupę przestępczą działająca m.in. w woj. lubelskim. 6 osób łącznie usłyszało 625 zarzutów
Autor: pexels.pl Zdjęcie ilustracyjne

Sześć osób oskarżonych udział w grupie przestępczej trudniącej się m.in. handlem przyczepami rolniczymi za co najmniej 2,5 mln zł i z podrobionymi oznaczenia identyfikacyjnymi; łącznie podejrzani usłyszeli 625 zarzutów - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Rzecznik zamojskiej prokuratury Artur Szykuła podał, że śledczy skierowali do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się m.in. handlem ciężarowymi przyczepami rolniczymi z podrobionymi oznaczeniami identyfikacyjnymi. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie pod nadzorem zamojskiej prokuratury.

Jak ustalono, grupa działała od stycznia 2016 r. do sierpnia 2018 r. w woj. lubelskim i kujawsko-pomorskim, a jej członkowie podrabiali umowy sprzedaży ciężarowych przyczep rolniczych od obywateli Niemiec, a następnie podrabiali ich oznaczenia identyfikacyjne.

Następnie — przekazał Szykuła — członkowie grupy wystawiali zaświadczenia o przeprowadzonych badaniach stanu technicznego, mimo iż takowych nie przeprowadzono. Później przyczepy były rejestrowane na terenie woj. lubelskiego i sprzedawane. Jak wyjaśnił, dowodem sprzedaży były faktury VAT, w których „w sposób celowy i istotny zaniżano rzeczywistą cenę sprzedaży przyczep, doprowadzając do uszczupleń należności publicznoprawnych".

Prokurator wskazał, że członkowie grupy dokonali w ten sposób obrotu sprzętem rolniczym o łącznej wartości co najmniej 2,5 mln zł. Jak wyjaśnił, podejrzani działali „w ramach ustalonego podziału ról i w celu upozorowania legalnego pochodzenia” sprzętu rolniczego.

Szykuła poinformował, że śledczy postawili podejrzanym łącznie 625 zarzutów dotyczących:

  • udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,
  • podrabiania umów sprzedaży i oznaczeń identyfikacyjnych ciężarowych przyczep rolniczych,
  • poświadczania nieprawdy w zaświadczeniach o przeprowadzonych badaniach technicznych,
  • wyłudzania poświadczania nieprawdy w pozwoleniach czasowych i dowodach rejestracyjnych pojazdów,
  • składania fałszywych zeznań,
  • a także popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Po przedstawieniu zarzutów — wskazał prokurator — podejrzani zostali aresztowani, objęci dozorem policji, zakazano im opuszczania kraju i zastosowano poręczenia majątkowo w łącznej wartości 60 tys. zł.

Na poczet grożących kar śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych wart ponad 460 tys. zł.

Podejrzanym grozi do 12 lat więzienia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE