„Przysięga Ireny” wchodzi do polskich kin. Premierowy pokaz filmu w Chatce Żaka w Lublinie

i

Autor: Miasto Lublin/facebook.com Premierowy pokaz filmu „Przysięga Ireny” w Chatce Żaka w Lublinie odbył się 17 kwietnia

KULTURA

„Przysięga Ireny” wchodzi do polskich kin. Film był kręcony m.in. w Lublinie. Kiedy premiera? Gdzie obejrzeć?

2024-04-18 11:52

Od 19 kwietnia w kinach w całej Polsce będzie można zobaczyć kanadyjsko-polski film pt. „Przysięga Ireny”. Zdjęcia do produkcji realizowane były między innymi w Lublinie. Gdzie go obejrzymy?

„Przysięga Ireny” to około dwugodzinny dramat wojenny, który jest oparty na faktach. Film opowiada o losach Ireny Gut, młodej dziewczyny, która po wybuchu II wojny światowej najpierw zaangażowała się we współpracę z podziemiem, następnie siłą została zmuszona do pracy na rzecz Armii Czerwonej, a później skierowana do robót w niemieckiej fabryce amunicji, gdzie zainteresował się nią major SS. W efekcie mężczyzna zatrudnił Irenę jako swoją gosposię. W momencie, w którym dziewczyna dowiedziała się o planach likwidacji getta, postanowiła uratować życie kilkunastu Żydów.

Za scenariusz do „Przysięgi Ireny” odpowiada Dan Gordon, a reżyserką jest Louise Archambault. Obsadę filmu stanowią cenieni aktorzy i aktorki. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się kanadyjska aktorka Sophie Nelisee, a oprócz niej na ekranie zobaczymy także m.in.: Dougray’a Scotta, Andrzeja Seweryna, Elizę Rycembel czy Rafała Mohra.

„Przysięga Ireny” wchodzi do kin. Zdjęcia powstawały w Lublinie

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, „Przysięga Ireny” powstawała między innymi w Lublinie. Ujęcia kręcono w naszym mieście wiosną 2022 roku i powstało tu wiele scen plenerowych. Na ekranach kin będzie można dostrzec chociażby lubelskie Stare Miasto czy tereny Muzeum Wsi Lubelskiej. W środę (17 kwietnia) w ACK UMCS Chatka Żaka w Lublinie odbył się uroczysty premierowy pokaz tego filmu, w którym uczestniczyli: jego polska producentka Beata Pisula, montażysta Artur Tarnowski oraz m.in. aktorzy: Eliza Rycembel, Rafał Mohr, Zuza Puławska Filip Kosior i Mateusz Mosiewicz.

„Przysięga Ireny” wchodzi do kin. Gdzie obejrzeć film w Lublinie?

Oficjalnie „Przysięga Ireny” wejdzie do polskich kin w piątek (19 kwietnia), czyli w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Produkcja będzie wyświetlana w kinach niezależnych oraz w sieciach multipleksów w wybranych miastach. W ciągu najbliższych dni lubelscy widzowie będą mogli obejrzeć „Przysięgę Ireny” w kinie Centrum Kultury w Lublinie oraz w Kinie Bajka. Poniżej godzinowy harmonogram na najbliższe dni.

W kinie CK film ten będzie wyświetlany:

  • 19 kwietnia (piątek) – godz. 15:30,
  • 21 kwietnia (niedziela) – godz. 19:15,
  • 23 kwietnia (wtorek) – godz. 18.

W Kinie Bajka „Przysięgę Ireny” będzie można obejrzeć:

  • 19 kwietnia (piątek) – godz. 14 i godz. 20,
  • 20 kwietnia (sobota) – godz. 18:15,
  • 21 kwietnia (niedziela) – godz. 18:15,
  • 22 kwietnia (poniedziałek) – godz. 18:15,
  • 23 kwietnia (wtorek) – godz. 18:15,
  • 24 kwietnia (środa) – godz. 18:15,
  • 25 kwietnia (czwartek) – godz. 20.

Bilety można kupować przez internet lub stacjonarnie w kasach kin.

Zobacz galerię: Lublin rozkochuje w sobie branżę filmową! Te produkcje były kręcone w naszym mieście 

 

Urban Highline Festival 2023 w Lublinie