Ponad 2 mld euro dla Lubelskiego

2022-12-06 15:20
Ponad 2 mld euro dla Lubelskiego
Autor: OM

Województwo lubelskie otrzymało kolejny zastrzyk z funduszy europejskich. Nasz region jako pierwszy w Polsce otrzymał akceptację Brukseli na wydanie ponad 2,4 mld euro w perspektywie finansowej do 2027 roku. Łącznie województwo lubelskie otrzyma o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

- Ten program jest szyty na miarę województwa, które chce się rozwijać - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Potrafimy te pieniądze w odpowiedni sposób zagospodarować. Tych pieniędzy potrzebuje nasz region. Teraz przed moim zespołem stoi zadanie jak szybko te pieniądze uruchomić, bo beneficjenci, zarówno samorządy jak i organizacje pozarządowe, małe i średnie przedsiębiorstwa czekają. Województwo lubelskie dzięki pieniądzom płynącym z Unii Europejskiej zmienia się na lepsze.

Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 pozwoli na realizację projektów związanych z klimatem, środowiskiem, energetyką, transportem, przedsiębiorczością, a także z infrastrukturą edukacyjną, społeczną, zdrowotną, czy kulturą i turystyką.

- Intensywnie pracujemy nad przygotowaniem dokumentów wdrożeniowych, które są niezbędne, aby uruchomić konkursy na nabór wniosków o dofinansowanie - mówi Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. - Zakończyliśmy już przygotowanie wszystkich gmin w zakresie szkoleń, warsztatów w kontekście opracowania gminnych programów rewitalizacji. Te gminy już są gotowe do składania wniosków aplikacyjnych odnośnie zintegrowanych inwestycji terytorialnych jakim jest rewitalizacja. Jesteśmy na etapie przygotowania wstępnych kryteriów formalnych, specyficznych i merytorycznych.

Pierwsze konkursy na nabór wniosków o dofinansowanie urząd marszałkowski uruchomi prawdopodobnie w pierwszym kwartale nowego roku.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE