Pomogą dzieciom zobaczyć swoje życie. Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej otrzymała prestiżowy grant

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak, na zdjęciu od lewej: Prof. Eberhart Zrenner Prof. Katarzyna Nowomiejska Prof. Robert Rejdak

Pomogą dzieciom zobaczyć swoje życie. Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej otrzymała prestiżowy grant

2021-12-01 17:27

Jako jedyni w Polsce, w Lublinie, będą badać u dzieci barwnikowe zwyrodnienie siatkówki. Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 otrzymała grant w programie HORIZON UE na badania SeeMyLife. Będą one realizowane w ramach europejskiego programu rzadkich chorób oczu.

- Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki to rzadka choroba, która dotyka pacjentów już w młodym wieku, jeszcze w dzieciństwie i rozwija się przez całe życie prowadząc nieodwracalnie do pogorszenia widzenia, a nawet ślepoty - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Ten projekt badawczy o nazwie SeeMyLife dotyczy w szczególności sfery psychologicznej tej choroby.

Obecnie Unia Europejska realizuje badania w ramach współpracy z lubelską Kliniką.

- W tym badaniu reprezentowała nas będzie prof. Katarzyna Nowomiejska, która przygotowała projekt grantowy, natomiast badania psychologiczne będą prowadzone przez prof. Marzenę Samardakiewicz - dodaje prof. Rejdak. - Ten projekt wpisuje się szerzej we współpracę z Unią Europejską i europejskimi ośrodkami, natomiast jest kierowany na poziomie Unii Europejskiej przez prof. Helene Dollfus ze Strasburga.

Grant idzie w parze z publikacją dotyczącą przygotowaniu analiz wpływu pandemii na widzenie u dzieci. W jej stworzeniu kluczową rolę odegrał zespół Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej z Lublina.

Obecnie w lubelskiej klinice zakończył się pierwszy etap przesiewowych badań wzroku u dzieci w ramach programu "Dobrze widzieć". Trwają prace nad jego kontynuacją.