Pomogą dzieciom zobaczyć swoje życie. Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej otrzymała prestiżowy grant

2021-12-01 17:27
Pomogą dzieciom zobaczyć swoje życie. Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej otrzymała prestiżowy grant
Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak, na zdjęciu od lewej: Prof. Eberhart Zrenner Prof. Katarzyna Nowomiejska Prof. Robert Rejdak

Jako jedyni w Polsce, w Lublinie, będą badać u dzieci barwnikowe zwyrodnienie siatkówki. Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 otrzymała grant w programie HORIZON UE na badania SeeMyLife. Będą one realizowane w ramach europejskiego programu rzadkich chorób oczu.

- Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki to rzadka choroba, która dotyka pacjentów już w młodym wieku, jeszcze w dzieciństwie i rozwija się przez całe życie prowadząc nieodwracalnie do pogorszenia widzenia, a nawet ślepoty - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Ten projekt badawczy o nazwie SeeMyLife dotyczy w szczególności sfery psychologicznej tej choroby.

Obecnie Unia Europejska realizuje badania w ramach współpracy z lubelską Kliniką.

- W tym badaniu reprezentowała nas będzie prof. Katarzyna Nowomiejska, która przygotowała projekt grantowy, natomiast badania psychologiczne będą prowadzone przez prof. Marzenę Samardakiewicz - dodaje prof. Rejdak. - Ten projekt wpisuje się szerzej we współpracę z Unią Europejską i europejskimi ośrodkami, natomiast jest kierowany na poziomie Unii Europejskiej przez prof. Helene Dollfus ze Strasburga.

Grant idzie w parze z publikacją dotyczącą przygotowaniu analiz wpływu pandemii na widzenie u dzieci. W jej stworzeniu kluczową rolę odegrał zespół Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej z Lublina.

Obecnie w lubelskiej klinice zakończył się pierwszy etap przesiewowych badań wzroku u dzieci w ramach programu "Dobrze widzieć". Trwają prace nad jego kontynuacją.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE