Banknoty

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Podatek od nieruchomości w Lublinie będzie wyższy? Zdecydują o tym radni

2022-10-17 10:05

Mieszkańcy Lublina powinni przygotować się na kolejne podwyżki. Lubelski ratusz od nowego roku planuje wprowadzenie nowych, wyższych opłat w ramach podatku od nieruchomości. O tym, czy proponowane stawki wejdą w życie zdecydują radni na najbliższej sesji rady miasta.

Do lubelskich radnych wpłynął już projekt uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok. Jeśli przychylą się oni do wartości proponowanych w dokumencie, lublinian czekać będzie podwyżka opłat z tego tytułu. 

Dlaczego czeka nas podwyżka stawek podatku od nieruchomości?

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, główne powody wprowadzenia planowanej podwyżki podatku od nieruchomości to przede wszystkim:

  • zmniejszenie wpływów do budżetu Lublina – według szacunków, na skutek zmian wprowadzonych Polskim Ładem, do kasy miasta z tytułu udziału w PIT w 2023 r. wpłynie o 15 proc. mniej pieniędzy niż w bieżącym roku;
  • rosnąca inflacja;
  • wzrost cen energii;
  • wzrost kosztów pracy (w 2023 r. rząd zapowiedział dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej: od 1 stycznia o 16 proc., a po pół roku – o kolejne 3 proc.).

Podatek od nieruchomości w Lublinie – planowane stawki 2023

Zgodnie z projektem uchwały, w 2023 r. roczna stawka za budynki mieszkalne wzrośnie z 83 gr do 1 zł za m2. Za m2 budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w przyszłym roku trzeba będzie natomiast zapłacić już nie 24,45 zł a 28,21 zł.

Według nowej propozycji stawek, za 1 m2 gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej lublinianie zapłacą o 14 gr więcej niż w 2022 r. (ze 1 zł na 1,14 zł). W przypadku „gruntów pozostałych” stawki wynosić mają 61 gr (w bieżącym roku to 52 gr) za m2.

Jak to się będzie miało do rzeczywistości? Zgodnie z przykładem, jaki zaprezentowano w uzasadnieniu do projektu uchwały, mieszkaniec domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 z wolnostojącym garażem o powierzchni 25m2 i gruntami obejmującymi  800 m2, w skali roku zapłaci o 132 zł więcej niż obecnie. Z kolei właściciel 60 m2 mieszkania z 45 m2 przynależącego do niego gruntu zapłaci 14 zł więcej w skali roku.

W przypadku budynku produkcyjnego, którego powierzchnia sięga 16 tys. m2, a grunt – 50 tys. m2, roczny wzrost podatku wyniesie 67160 zł. Z kolei za 1,1 tys. m2 budynku handlowego z 30 tys. gruntem trzeba będzie w skali roku zapłacić 8336 zł więcej niż obecnie.

Głosowanie nad wprowadzeniem nowych stawek za podatek od nieruchomości w Lublinie odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta, która została zaplanowana na 20 października.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE