Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

i

Autor: PW Pomnik Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na skwerze u zbiegu pl. Teatralnego i Al. Racławickich

W centrum Lublina stanie blisko 3-metrowy pomnik Lecha Kaczyńskiego?

2022-10-14 12:32

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie na skwerze w centrum Lublina. Z przygotowanej wizualizacji, która na najbliższej sesji Rady Miasta trafi pod głosowanie radnych wynika, że postać tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem prezydenta Polski będzie mieć 2,9 m wysokości.

Lokalizacja nowego lubelskiego pomnika upamiętniającego postać Lecha Kaczyńskiego znana jest od czerwca br., bo to właśnie wtedy radni miejscy podjęli decyzję, że stanie on na skwerze im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego, który znajduje się u zbiegu placu Teatralnego przy Centrum Spotkania Kultur i Alei Racławickich. Inicjatorem powstania monumentu w Lublinie jest Komitet Społeczny Budowy Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Jak będzie wyglądał nowy pomnik Lecha Kaczyńskiego w Lublinie?

W piśmie adresowanym do prezydenta Lublina, a podpisanym przez marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, występującego w imieniu komitetu inicjującego powstanie pomnika, czytamy:

„Dążąc to właściwego upamiętnienia osoby Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, projekt pomnika uwzględnia zespolenie symboliki narodowej i patriotycznej z mottem zamieszczonym po lewej stronie: „Warto być Polakiem”, co podkreśla istotę dorobku życia Śp. Prof. Lecha Kaczyńskiego. (…)”.

Zgodnie z opisem i przedstawioną w dokumencie wizualizacją, po prawej stronie monumentu umieszczona ma być mierząca 2,9 m postać zmarłego prezydenta wraz z napisem: „Lech Kaczyński 1949-2010 Prezydent Rzeczypospolitej”, a umieszczone za nim będą kamienne nawiązujące do barw narodowych biało-czerwone płyty kamienne tworzące tło.

„W proporcjach właściwych, dominantę stanowi flaga Polski powiewająca na wietrze. Jednocześnie kolor biały uwypukla kształt litery V. Spójność tych dwóch elementów jest istotnym przesłaniem dla motta umieszczonego po lewej stronie pomnika: ,,Warto być Polakiem". Litera V wpisana w kontur flagi polskiej odwołuje się do cnót patriotycznych, które dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego były punktem wyjścia w budowaniu społeczeństwa suwerennego i bezpiecznego. Na kanwie symboliki barw narodowych umieszczona litera V odnosi się do powszechnie rozumianego znaku zwycięstwa” – czytamy w dalszej części uzasadnienia projektu.

Zobacz wizualizację:

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Lublinie - wizualizacja

i

Autor: Komitet Społeczny Budowy Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego screen z projektu (dostępny w bip.lublin.eu)

Przód pomnika ma być zwrócony w stronę Krakowskiego Przedmieścia. Postać Lecha Kaczyńskiego będzie natomiast lekko wysunięta w przód, a jego ręce ułożone „w geście otwartości”, co ma podkreślić wagę umieszczonych na monumencie symboli patriotycznych.

Pomnik będzie miejscem spotkań?

Jak przekonują przedstawiciele komitetu budowy, przedstawiony wygląd pomnika ma nawiązywać stylistycznie do nowoczesnego gmachu CSK, który znajduje się w pobliżu. Ich zdaniem, umiejscowienie takiego monumentu na skwerze im. Życińskiego ma sprawić, „by miejsce to stało się atrakcyjnym dla spotkań mieszkańców miasta, studentów i turystów”.

Budowa nowego pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie ma być w całości zrealizowana z funduszy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Póki co nie wiadomo kiedy miałyby ruszyć prace nad powstaniem monumentu.

Głosowanie nad przyjęciem projektu przedstawiającego wygląd pomnika odbędzie się podczas najbliższej sesji Rady Miasta Lublin, zaplanowanej na 20 października.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE