Robot da Vinci kupiony

i

Autor: zdj. materiały prasowe

Robot da Vinci kupiony. Wkrótce trafi do pierwszego szpitala na Lubelszczyźnie

2022-02-10 12:01

Wojewódzki Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie jako pierwszy na Lubelszczyźnie kupił nowoczesny system chirurgii robotycznej. Sprzęt trafi do placówki w marcu. Pierwsi pacjenci skorzystają z niego w kwietniu.

Umowę na zakup sprzętu podpisali właśnie Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik, wyłącznego dystrybutora da Vinci w Polsce i Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Robot wzmocni też pracę Wojewódzkiego Szpitala Jana Bożego w Lublinie. Obie placówki przechodzą właśnie restrukturyzację. Wkrótce będą połączone.

- Nowy szpital, nowa jakość. Robot obsłuży wszystkich pacjentów z województwa. Mamy nadzieję, że przyczyni się to też do poprawy kondycji ekonomicznej szpitali. Długi nadal rosną - mówił nam marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podczas ogłaszania przetargu.

Pierwsi pacjenci operowani będą nowoczesnymi metodami już w kwietniu tego roku. Sam robot w szpitalu pojawi się prawdopodobnie marcu. Operacje będą wykonywane w zakresie chirurgii, urologii, ginekologii, torakochirurgii i laryngologii. Personel przeszedł już szkolenia na robotach wirtualnych.

W szpitalu powstanie też Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. To tutaj odbywać się będą szkolenia i certyfikacja zespołów chirurgicznych z placówek regionalnych i krajowych.

- Wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia lekarzy. Zyskają także pacjenci, ponieważ zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi niż tradycyjne metody, zmniejszy się ilość powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe - wyjaśnia dyr. Piotr Matej.

Urządzenie jest pierwszym tego typu na Lubelszczyźnie. Koszt inwestycji to prawie 15 milionów złotych, a środki pochodzą w pełni z budżetu samorządu województwa. Operacje będą refundowane.

System z powodzeniem działa już w 16 ośrodkach, m.in. w Krakowie, w Białymstoku, w Warszawie czy w Szczecinie. W większości wciąż na zasadach komercyjnych.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule poniżej: