Pandemia: niebezpieczny long-COVID-19. Już co druga osoba z objawami

2022-08-08 14:23
Niebezpieczny longcovid
Autor: zdj. SPSK4 Niebezpieczne skutki long-COVID-10

Objawy COVID-19 coraz bardziej niebezpieczne. Według najnowszych badań, na długotrwałe skutki choroby cierpi od 16 do nawet 100 milionów osób na świecie, a już co druga osoba zmaga się przynajmniej z jednym skutkiem zespołu pocovidowego.

To najczęściej objawy neurologiczne i oddechowe. - Ale także ze strony układu mięśniowego czy objawy psychiczne. To wszystko powoduje, że czujemy się nie tylko bardzo źle, ale także nie jesteśmy w stanie pracować - zauważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka z UMCS. - Ludzie biorą zwolnienia, brakuje więc rąk do pracy - dodaje.

Mówimy o skutkach tzw. post- i long-COVID-19. To zespoły chorobowe, które mogą wystąpić po covidzie, na przykład bóle kręgosłupa. Mogą pojawiać się też poważne i przewlekłe choroby. Na całym świecie, także w Polsce obserwuje się m.in. ostre zapalenie wątroby u dzieci.

- 75 proc. dzieci nie osiągnęła piątego roku życia, a 72 proc. miała kontakt z wirusem. Przypominam, że jest to grupa, dla której szczepionki nie są jeszcze dostępne. Winy szuka się przede wszystkim w COVID-19 - wyjaśnia wirusolożka. - Już kilkanaście dzieci do tej pory zmarło, kilkanaście miało przeszczep wątroby. Wirus może mieć wpływ na rozwój reakcji autoimmunologicznych w kierunku wątroby - dodaje.

Szczepienia ratunkiem

Skutkiem pandemii jest także, według specjalistów, odejście od szczepień w innych chorobach. Tak dzieje się m.in. w przypadku odry. - Ogniska mamy m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, ale i w Polsce. Ludzie odmawiają szczepień oczywiście z różnych powodów, ale przypominam, że jest to choroba, której skutki prowadzą nawet do śmierci - słyszymy od ekspertki.

Tylko w 2020 roku w Polsce zarejestrowano ponad 50 tys. rezygnacji ze szczepień obowiązkowych. - Z roku na rok zwiększa się populacja dzieci wrażliwych. Jeśli wirus do takiej populacji trafi, będziemy mieli epidemię - przekonuje prof. Szuster-Ciesielska.

Co z pandemią COVID-19?

Eksperci prognozują nasilenie trwającej już szóstej fali pandemii jesienią. Nie wiadomo jaki będzie miała przebieg. Wiadomo, że trzeba się szczepić. Potrzebna nie tylko aktualizacja zastrzyku, ale i konkretne działania rządu. - Powinni mieć pomysł na rozsądną kampanię, bo dotychczasowe takie nie były, np. loterie szczepionkowe. Czekamy też cały czas na aktualizacje szczepionek. Jest szansa, że jesienią się pojawią - słyszymy.

Dotychczasowe szczepionki były opracowywane w oparciu o wirus z Wuhan. W Polsce trwają właśnie szczepienia czwartą dawką. Otrzymują je na razie seniorzy i osoby z obniżoną odpornością. Według ostatnich deklaracji resortu zdrowia, od września obejmą wszystkich dorosłych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE