Oddziały ratunkowe gotowe na święta

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Oddziały ratunkowe gotowe na święta. "Ręce pełne roboty"

2021-12-24 10:24

​​Zakrztuszenia, zadławienia, bóle brzucha, ale i samotność. Lubelskie szpitalne oddziały ratunkowe szykują się na święta. Noc wigilijna to jedna z najtrudniejszych, najdłuższych, ale i najbardziej typowych pod względem przypadków nocy w roku.

Co roku jest podobnie: najczęściej zgłaszają się pacjenci z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. - Trafia do nas wiele osób zakrztuszonych ością ryby. Zwiększa się oczywiście liczba przypadków żołądkowo-jelitowych i niestety trafia do nas więcej osób w stanie nietrzeźwym - mówi nam lek. Rościsław Muratov z SOR SPSK4 w Lublinie.

Na lubelskie oddziały ratunkowe w okresie świąteczno-noworocznym zgłasza się też wiele osób starszych. Według lekarzy, ich dolegliwości trudno ocenić. Częściej czują się samotne niż chore. - Raczej są samotne niż czują się źle. Chociaż często jest to trudne do oceny - tłumaczy lekarz.

- Starszy, samotny człowiek czuje się zdecydowanie gorzej właśnie w święta. Dużą rolę odgrywa tu czynnik psychiczny. Często trudno zdecydować czy chodzi o depresję i stany lękowe, czy może jeszcze inne choroby. Często to wszystko się zazębia - dodaje.

Do szpitali trafia też wiele osób z wypadków drogowych, a w najbliższych dniach statystyki będą się zwiększać. Uważajmy więc na drogach, bo prognozy nie są przychylne.

Na Lubelszczyźnie w Wigilię lekko na plusie. Do tego marznące opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE