Niebezpieczne wóźki i krzesłka dziecięce. Inspekcja handlowa kontroluje sklepy [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak/zdj. ilustracyjne

Niebezpieczne wózki i krzesełka dziecięce. Inspekcja handlowa kontroluje sklepy [AUDIO]

2020-02-11 17:30

Po ich zakupie dzieci mogły być narażone na złamania i obrażenia głowy. Lubelska Inspekcja Handlowa skontrolowała wózki dziecięce sprzedawane w sklepach w województwie. W sumie inspektorzy przyjrzeli się 26 partiom produktów. Zastrzeżenia mieli do prawie połowy.

Spośród kontrolowanych partii w sklepach wielkopowierzchniowych na terenie Lublina i Puław zakwestionowano 12 partii wózków dziecięcych z 26, czyli niecałe 50 proc., głównie z uwagi na niekompletne instrukcje i oznakowanie, ale nie tylko - wyjaśnia Łukasz Drzewiecki, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie.

- Dwa wózki zostały poddane badaniom laboratoryjnym. W przypadku jednego wykazano nieprawidłowości, które zagrażały niebezpieczeństwu. Polegały na nieodpowiednim wykonaniu zapięcia, co mogło powodować, że dziecko mogłoby z wózka wypaść, a to mogłoby skutkować obrażeniami ciała - dodaje Drzewiecki.

Inspekcja handlowa: Nieprawidłowości dotyczą bezpośredniego zagrożenia dla dziecka

Inspekcja skontrolowała także 12 partii krzesełek do jedzenia. Zakwestionowano niecałe 70 proc. produktów. Nieprawidłowości dotyczyły głównie braków określonych informacji w oznakowaniu i w instrukcjach - np. dotyczących sposobu użytkowania produktu, zasad bezpieczeństwa lub wieku dziecka.

- W przypadku krzesełek do karmienia, wszystkie nieprawidłowości w ośmiu partiach wyrobów, co stanowiło niecałe 70 proc. wszystkich zbadanych wyrobów, polegały na niekompletnych instrukcjach użytkowania oraz braku stosownych ostrzeżeń - tłumaczy Drzewiecki.

Instruktorzy i producenci tych wyrobów podjęli dobrowolne działania naprawcze, zamieszczając brakujące oznakowanie i uzupełniając instrukcje o potrzebne informacje. Jeśli nie było to możliwe, krzesełka zostały wycofane ze sprzedaży.

Podobne działania podjęli producenci wózków. Jednak w przypadku jednego, wadliwego wózka prowadzone jest postępowanie przez prezesa urzędu ochrony konkurencji i konsumentów. Na producenta może zostać nałożona kara, która wynosi nawet 100 tys. złotych.