Niebezpieczne wózki i krzesełka dziecięce. Inspekcja handlowa kontroluje sklepy [AUDIO]

2020-02-11 17:30
Niebezpieczne wóźki i krzesłka dziecięce. Inspekcja handlowa kontroluje sklepy [AUDIO]
Autor: Mateusz Kasiak/zdj. ilustracyjne

Po ich zakupie dzieci mogły być narażone na złamania i obrażenia głowy. Lubelska Inspekcja Handlowa skontrolowała wózki dziecięce sprzedawane w sklepach w województwie. W sumie inspektorzy przyjrzeli się 26 partiom produktów. Zastrzeżenia mieli do prawie połowy.

Spośród kontrolowanych partii w sklepach wielkopowierzchniowych na terenie Lublina i Puław zakwestionowano 12 partii wózków dziecięcych z 26, czyli niecałe 50 proc., głównie z uwagi na niekompletne instrukcje i oznakowanie, ale nie tylko - wyjaśnia Łukasz Drzewiecki, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie.

- Dwa wózki zostały poddane badaniom laboratoryjnym. W przypadku jednego wykazano nieprawidłowości, które zagrażały niebezpieczeństwu. Polegały na nieodpowiednim wykonaniu zapięcia, co mogło powodować, że dziecko mogłoby z wózka wypaść, a to mogłoby skutkować obrażeniami ciała - dodaje Drzewiecki.

Inspekcja handlowa: Nieprawidłowości dotyczą bezpośredniego zagrożenia dla dziecka

Inspekcja skontrolowała także 12 partii krzesełek do jedzenia. Zakwestionowano niecałe 70 proc. produktów. Nieprawidłowości dotyczyły głównie braków określonych informacji w oznakowaniu i w instrukcjach - np. dotyczących sposobu użytkowania produktu, zasad bezpieczeństwa lub wieku dziecka.

- W przypadku krzesełek do karmienia, wszystkie nieprawidłowości w ośmiu partiach wyrobów, co stanowiło niecałe 70 proc. wszystkich zbadanych wyrobów, polegały na niekompletnych instrukcjach użytkowania oraz braku stosownych ostrzeżeń - tłumaczy Drzewiecki.

Instruktorzy i producenci tych wyrobów podjęli dobrowolne działania naprawcze, zamieszczając brakujące oznakowanie i uzupełniając instrukcje o potrzebne informacje. Jeśli nie było to możliwe, krzesełka zostały wycofane ze sprzedaży.

Podobne działania podjęli producenci wózków. Jednak w przypadku jednego, wadliwego wózka prowadzone jest postępowanie przez prezesa urzędu ochrony konkurencji i konsumentów. Na producenta może zostać nałożona kara, która wynosi nawet 100 tys. złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE