Drukują modele twarzoczaszek. SPSK1 w europejskiej elicie [AUDIO]

2021-02-03 19:30
Drukują modele twarzoczaszek. SPSK1 w europejskiej elicie [AUDIO]
Autor: Mateusz Kasiak prof. dr hab. n. med. Tomasz Tomaszewski, kierownik kliniki chirurgii szczękowo-twarzowej szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie

Najpierw wykonują szablony i drukują modele. Potem pomagają pacjentom. Lubelscy naukowcy rekonstruują twarzoczaszki z wykorzystaniem innowacyjnych technologii.

Wszystko, aby pomóc osobom po urazach czy wypadkach. Aplikowanie implantów przyspiesza leczenie i skraca zabieg, np. u pacjentów onkologicznych. - Szacujemy, że czas zabiegu skrócony jest nawet o około godziny do półtorej. Nie jesteśmy w stanie bez tak przygotowanych szablonów być precyzyjnymi. Podczas jednego z zabiegów musimy np. resekować część kości i jednocześnie przygotować przeszczep w miejsce utraconych tkanek - mówi nam prof. dr hab. n. med. Tomasz Tomaszewski, kierownik kliniki chirurgii szczękowo-twarzowej szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

Pacjenci szczepieni przed zabiegami

Pierwsze operacje spowolniła epidemia koronawirusa. Kolejne zabiegi odbędą się jeszcze w lutym. Pacjentki są już po szczepieniach przeciw covid-19. - Jedną z pacjentek będziemy operowali prawdopodobnie 9 lutego. Jest już po drugiej dawce szczepionki. Następna jest przygotowywana do zabiegu. Dostała na razie pierwszą dawkę - dodaje prof. Tomaszewski. - Szczepimy pacjentów. Chodzi o możliwie jak największe bezpieczeństwo - wyjaśnia.

Przy rekonstrukcjach, lubelscy lekarze współpracują z firmą ChM z Białegostoku. Implanty w oparciu o wykonaną tomografię komputerową wytwarzane są m.in. z polimerów wysokocząsteczkowych i tytanu. Podobne technologie stosowane są jedynie w kilku ośrodkach europejskich.

Nowoczesne technologie pomagają pacjentom SPSK1 w Lublinie. Posłuchaj:
"Tęczowy kocyk" pomaga rodzicom oswoić się ze stratą dziecka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE