Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

i

Autor: materiały prasowe Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny przez telefon. Z jakiego numeru zadzwoni rachmistrz?

2021-05-28 8:31

Od 4 maja swoją pracę związaną z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczęli rachmistrzowie telefoniczni. Osoby, które nie dokonały samospisu przez Internet mogą wkrótce otrzymać telefon od rachmistrza. Skąd wiadomo, że to nie oszustwo? Sprawdźcie.

Na początek ważna informacja! Wizyty rachmistrzów spisowych w domach są wstrzymane aż do odwołania. Jeśli spotkacie się z sytuacją, w której osobiście odwiedzi was osoba podająca się za rachmistrza spisowego na 100 proc. jest to oszustwo w celu wyłudzenia danych.

Spis odbywa się obecnie na dwa sposoby – samospis w Internecie albo rozmowa telefoniczna z rachmistrzem. Skąd mamy jednak wiedzieć, że osoba, która do nas dzwoni faktycznie jest tym za kogo się podaje? Poniżej kilka wskazówek.

Rachmistrzowie będą dzwonić z numer 22 828 88 88. Nie odwiedzają respondentów w domach. Każdy rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło oraz informację o przetwarzaniu danych.

Ważne! Jeśli raz spisaliście się przez Internet lub podczas rozmowy telefonicznej z rachmistrzem, każda kolejna próba kontaktu traktowana jest jak wyłudzenie danych. Po zrealizowaniu obowiązku spisowego nikt nie powinien się już z wami ponownie kontaktować w tej sprawie.

Podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym zwróćmy też uwagę na pytania, jakie zadaje. W ankiecie nie ma pytań dotyczących zarobków, oszczędności, cennych przedmiotów, numerów konta, numerów PIN czy danych do logowania do bankowości internetowej. Sam spis jest bezpłatny, więc każda próba uzyskania np. BLIKa jest wyłudzeniem.

Sprawdź swojego rachmistrza

W razie wątpliwości dotyczących tożsamości rachmistrza możemy zweryfikować, czy faktycznie jest zatrudniony do przeprowadzania spisu. Wystarczy, że zanotujemy jego imię i nazwisko oraz numer, które potem sprawdzimy poprzez specjalnie przygotowaną aplikację na stronie  https://rachmistrz.stat.gov.pl/ lub przez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (wybierając 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

W przypadku, gdy mamy uzasadnione wątpliwości dotyczące wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, możemy je zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Miejskiego Biura Spisowego.

Przypominamy też, że mieszkańcy Lublina, którzy chcą dokonać samospisu, a nie mogą tego zrobić we własnym zakresie mogą skorzystać ze sprzętu komputerowego udostępnionego w Ratuszu (plac Łokietka 1, sala nr 3). Aby skorzystać z tej możliwości należy wcześniej umówić wizytę, dzwoniąc na numer: 81 466 1200, 81 466 2010 lub 81 466 2100, w godz. 7.30-15.30.

Aby umówić wizytę w Polskim Języku Migowym należy połączyć się z tłumaczem online, w godz. 9.00-15.00, za pośrednictwem strony lublin.eu. Przyjęte rozwiązania pozwolą na płynną obsługę, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa w związku z trwającą epidemią.

Źródło: informacja prasowa

Raport z anteny 07.05, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE