Na uczestników stypy spadła bomba. Nie żyje 50 osób, w tym dziecko

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Tragedia

Na uczestników stypy spadła bomba. Nie żyje 51 osób, w tym dziecko

2023-10-05 18:36

Do 51 wzrosła liczba ofiar czwartkowego ataku rakietowego Rosji na wieś Hroza w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Wszyscy zabici to cywile; jest wśród nich dziecko. W związku z tragedią władze obwodowe ogłosiły trzydniową żałobę.

Rakieta uderzyła w kawiarnię, w której odbywał się obiad po pogrzebie jednego z mieszkańców wsi. Wstępne ustalenia mówią, że Rosjanie użyli do ataku pocisku manewrującego Iskander.

- Według ostatnich danych ta zbrodnia zabrała życie 51 cywilów, sześć osób zostało rannych. Trzy dni, od 6 do 8 października, będą dniami żałoby – poinformował szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.

- Atak terrorystyczny rosyjskich wojskowych na wieś Hroza jest najkrwawszą zbrodnią Rosjan w obwodzie charkowskim od początku inwazji – podkreślił urzędnik.

Do ataku doszło w czwartek wczesnym popołudniem. W kawiarni, w którą uderzyła rosyjska rakieta, było 60 osób. Wśród zabitych jest sześcioletnia dziewczynka. Wieś Hroza liczyła 300 mieszkańców.

Przebywający z wizytą za granicą prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał atak „pokazowo brutalną zbrodnią rosyjską” i „świadomym aktem terrorystycznym”.

Szef państwa oświadczył, że „rosyjski terror musi być powstrzymany”.

- Wszyscy, którzy pomagają Rosji w omijaniu sankcji, są zbrodniarzami. Ci, którzy popierają Rosję, popierają zło. Ten i podobne akty terrorystyczne potrzebne są Rosji tylko z jednego powodu: uczynić ze swojej ludobójczej agresję nową normę dla całego świata – ostrzegł Zełenski.

Zobacz także: Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 2 w Białej Podlaskiej. Nie żyje motocyklista