pilne

i

Autor: eska.pl

Na Lubelszczyźnie wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy! Sytuacja jest na bieżąco monitorowana

2022-12-19 13:06

W Kaniwoli (gmina Ludwin, powiat łęczyński) wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Przebadano blisko 40 tys. kaczek, a wirusa HPAI wykryto w trzech stadach. - Rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników — mówi Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Zaczęło się od niepokojących objawów. Takie zgłoszenie przyjął Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej 15 grudnia. Pobrał wówczas próbki w gospodarstwie komercyjnym hodujących kaczki rzeźne. Wyniki potwierdziły, że nie wszystko jest w porządku - Państwowy Instytut Weterynaryjny w Pułąwach stwierdził obecność materiału genetycznego wirusa HPAI podtyp H5N1.

Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz służby. Po wdrożeniu środków przewidzianych dla zwalczania ww. jednostki chorobowej, określeniu zasięgu obszarów objętych ograniczeniami wokół ogniska tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz oszacowaniu strat, rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników - mówi Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania choroby. Określił w nim dwa obszary. Na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym powinno się m.in. izolować ptaki hodowlane od dzikich, niezwłocznie usuwać zwłoki ptaków z terenu gospodarstwa, niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanego do transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Nakazane jest również stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących.

Obszar zapowietrzony obejmuje część pow. łęczyńskiego: gm. Ludwin (Kaniwola, Kobyłki, Uciekajka, Rozpłucie Pierwsze, część miejscowości Rogóźno położona na wschód od drogi nr 820, część miejscowości Dąbrowa położona na wchód od drogi nr 820 oraz część miejscowości Dratów położona na północny-wschód od Kanału Wieprz-Krzna) i Puchaczów (Nadrybie Ukazowe i część miejscowości Nadrybie Wieś położona na północ od drogi nr 1716L), a obszar zagrożony wystąpieniem wirusa:pow. łęczyński (miasto Łęczna i część gmin Cyców, Puchaczów, Ludwin, Łęczna) i lubartowski (część gmin Uścimów, Ostrów Lubelski, Sosnowica i Urszulin).

Nie tylko w Lubelskiem

9 grudnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało, że wystąpiły pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych. "Warunki atmosferyczne i migracja ptaków powodują, że utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób. Hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji" – wskazano. Resort poinformował też, że grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus grypy może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego.

Ministerstwo przekazało również, że stwierdzenie ogniska choroby powoduje konieczność likwidacji zakażonego stada oraz skutkuje ograniczeniami dla sektora drobiarskiego, które wpływają m.in. na czasową utratę rynków zbytu, a w konsekwencji funkcjonowanie hodowców i zakładów.