Podatek od deszczu. Kto go musi zapłacić i ile wynosi?

i

Autor: Canva

Nowy podatek w Polsce. Tym razem od deszczu! Ile wynosi?

2022-06-28 9:18

W roku 2022 nowym podatkiem, który wiele osób będzie musiało zapłacić jest tzw. opłata deszczowa. Jeśli zastanawiacie się czym dokładnie jest podatek od deszczu, kto będzie musiał go zapłacić i w jakiej wysokości, to zapraszamy do artykułu. Podpowiemy również jak go obniżyć.

Czym jest i ile wynosi podatek od deszczu?

Opłata deszczowa, określana też również jako podatek od deszczu, to kwota, którą będą musieli uiścić właściciele nieruchomości, które cechują się wysokim wskaźnikiem zabudowy terenu. Nowy podatek od deszczu nazywany jest też „opłatą za zabetonowanie”. Nowa opłata ma bowiem zniechęcać właścicieli działek do tzw. „betonozy”.

Twórcy tłumaczą, że niewielkie zadrzewienie działki prowadzi do odpływu wody opadowej i roztopowej bezpośrednio do kanalizacji. W efekcie na takich nieruchomościach nie jest gromadzona odpowiednia ilość wilgoci w ziemi. Nadmiar wody opadowej nie ma odpowiedniego ujścia i podczas intensywnych opadów dochodzi do podtopień.

Podatek od deszczu ma zachęcić właścicieli nieruchomości do stawiania na ekologiczne rozwiązania i promowania zieleni poprzez sadzenie drzew, krzewów czy sianie trawy. Wszystko po to, aby zwiększyć retencję wody, ograniczyć skutki suszy i zapobiec podtopieniom.

  • Kto musi zapłacić podatek od deszczu?

Zgodnie z nowelizacją, podatek deszczowy muszą zapłacić właściciele nieruchomości od 600 m² i wskaźnika zabudowy przynajmniej na poziomie 50 proc. Obejmuje takie zabudowania jak dom, garaż, taras, pomieszczenie gospodarcze, czy powierzchnię wybrukowaną kostką. Podatek od deszczu odczują najbardziej właściciele domów jednorodzinnych na ogrodzonych osiedlach deweloperskich. Nowy podatek nie ominie także szpitali, zakładów pracy, czy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

  • Ile wynosi podatek od deszczu?

Jego wysokość będzie uzależniona od infrastruktury retencyjnej na działce. Im będzie jej mniej albo będzie mniej wydajna, tym opłata będzie wyższa.

Opłatę w wysokości 0,90 zł za każdy metr kwadratowy zapłacą właściciele nieruchomości, którzy zdecydowali się na infrastrukturę retencyjną o wydajności do 10 proc. odpływu rocznego. W przypadku wydajniejszej instalacji pozwalającej na retencję wody na poziomie 10-30 proc., stawka ulegnie obniżenie do 0,45 zł za każdy metr kwadratowy. Najwyższą stawkę zapłacą właściciele nieruchomości pozbawionych jakichkolwiek urządzeń retencyjnych. W ich przypadku wyniesie ona 1,50 zł za każdy metr kwadratowy.

Pokaz pierwszej pomocy