Minister Czarnek na KUL zapowiedział nowe dziedziny i dyscypliny nauki, w tym biblistykę i naukę o rodzinie

2022-10-17 9:12
 	LUBLIN WIZYTA MINISTRA PRZEMYSŁAWA CZARNKA
Autor: PAP/Bartłomiej Wójtowicz

W niedzielę szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, poinformował o nowym rozporządzeniu ustanawiającym nowe dziedziny i dyscypliny, w tym biblistykę i nauki o rodzinie. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule.

Minister Czarnek: "ustanawiamy nowe dziedziny i dyscypliny, w tym biblistykę i naukę o rodzinie"

Katolicki Uniwersytet Lubelski jest najstarszą uczelnią w Lublinie. Na ponad 50 kierunkach kształci około 9 tys. studentów, z czego 3,1 tys. na pierwszym roku.

Szef MEiN Przemysław Czarnek wystąpił podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Minister powiedział, że w nowy rok akademicki wchodzimy "pełni nadziei ale ze świadomością tego, że będzie trudny, a wojna na Ukrainie i jej konsekwencje rodzą szereg problemów, którym wspólnie stawiamy czoła".

Szef MEiN poinformował, że w tym tygodniu, po wielu miesiącach konsultacji i rozmów, podpisał rozporządzenie, w którym ustanowił nowe dziedziny i dyscypliny, w tym dyscyplinę nauk biblijnych oraz dziedzinę i dyscyplinę nauk o rodzinie.

"Obie są Polsce szczególnie potrzebne" - podkreślił.

Według Czarnka, mamy w Polsce znakomitych fachowców, ekspertów, naukowców, którzy zajmują się biblistyką i ustanowienie dyscypliny nauk biblijnych w ramach dziedziny teologii, jest po to, żeby wzmocnić biblistykę polską i żeby w Polsce mógł powstać ośrodek na miarę ośrodków w Jerozolimie, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

"Mamy taki potencjał. I ten potencjał jest tu na KUL-u" - zaznaczył.

Mówiąc o roli nauki o rodzinie powiedział, że obserwowany jest atak na rodzinę i kryzys rodziny.

"Od kilku lat, w Polsce również, a w Europie Zachodniej od kilkudziesięciu lat obserwujemy potężny atak na rodzinę. No i niestety obserwujemy również kryzys rodziny, który z tego ataku na rodzinę wynika. Dlatego tak ważne jest ustanowienie dziedziny i dyscypliny nauk o rodzinie, żeby o rodzinie rozmawiać w sposób naukowy, prawdziwy, bo nauka to poszukiwania prawdy" - stwierdził.

"Trzeba na nowo znaleźć prawdę o rodzinie i tę prawdę społeczeństwu pokazać, bo bez tego wszystkie nasze starania, cały ten rozwój KUL na nic się zda. Bez rodziny nie będzie nas za 50 lat" – podkreślił.

Zwrócił uwagę na rolę KUL, gdzie powstał Instytut Nauk o Rodzinie. "Jest wielki potencjał w KUL, aby ta dziedzina i dyscyplina nauk o rodzinie rzeczywiście się rozwijała" - podał.

Następnie wyjaśnił, że jeszcze poprzednie władze KUL rozpoczęły starania o dodatkowe finansowanie w związku z rocznicą 100-lecia utworzenia uczelni, a kilka lat temu dodatkowe finansowanie ogłosił prezydent Andrzej Duda. Czarnek zapowiedział gruntowną modernizację historycznego budynku KUL ze środków MEiN.

Podczas inauguracji rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

KUL będzie kształcić lekarzy

Minister Czarnek przypomniał, że od października przyszłego roku na Wydziale Medycznym KUL rozpocznie się kształcenie lekarzy.

Przypomniał, że po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Komisji Akredytacyjnej podpisał zgodę na otworzenie kierunku lekarskiego na KUL, a listopadzie ub. r. podjęto decyzję o uruchomieniu dla KUL, UKSW, UW środków finansowych na budowę centrów symulacji medycznej.

"Mamy ogromne środki centra symulacji medycznej, również dla uczelni niemedycznych, w wysokości ok. 800 mln zł. One są w Krajowym Planie Odbudowy. I one będą uruchomione wówczas, kiedy Komisja Europejska łaskawie przestanie łamać prawo i przekaże nam te nasze środki" – powiedział dodając, że dopóki nie ma środków z KPO to inwestycje będą realizowane ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber powiedział, że ministerstwo wspiera przedsięwzięcia, których autorzy są zdeterminowani i zaangażowani.

"Takim projektem jest rozwój nauk medycznych na KUL" - przyznał, a następnie przekazał rektorowi KUL symboliczny czek z 40 mln zł w obligacjach na działania związane z utworzeniem studiów na kierunku lekarskim.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE