Ruszyła modernizacja kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Kujawsko-Pomorskiem

i

Autor: Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP zdj. ilustracyjne

pieniądze

Miliony na nowe drogi w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie powstaną

2023-03-30 7:37

W woj. lubelskim będzie więcej dróg. Łącznie trafi na nie do samorządów ponad 271 mln zł. Na razie trafiło 231 mln, które sfinansują 73 umowy.

Jednym z powiatów, który dostał najwięcej kasy, jest powiat ziemski lubelski. Na tym terenie inwestycje pochłoną prawie 29 mln zł. Kolejnym dużym beneficjentem jest powiat kraśnicki, który będzie miał do dyspozycji niecałe 17 mln zł. Na co będą przeznaczone? Na 7 km. drogi z Wilkołazu do Zakrzówka

– Ta droga jest w bardzo złym stanie, po remoncie będzie na pewno bezpiecznej. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 23 mln zł, a uzyskaliśmy 80 proc. dofinansowania – powiedział Andrzej Rolla, starosta kraśnicki.

Łącznie na drogi w woj. lubelskim pójdzie ponad 270 mln zł. Ważnych liczb jednak jest więcej: pieniądze pozwolą sfinansować przynajmniej 265 km nowych lub nowo wyremontowanych dróg w ramach 115 inwestycji.

Jedną z nich będzie odnowienie dwóch dróg w powiecie chełmskim: na terenie gminy Wojsławice i gminy Rejowiec.

– To są inwestycje najbardziej potrzebne, bo mieszkańcy od wielu lat o to postulują – zaznaczył Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. Oba odcinki mają po ok. 2,5 km, a na spełnienie marzeń mieszkańców i mieszkanek dostał prawie 5 mln zł.

Miasto Świdnik natomiast dostało 1,2 mln zł wsparcia na dwie inwestycje drogowe. Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowych ulic: Kopera i Pileckiego.

– Otrzymane dofinansowanie stanowi 50 proc. kosztów całej inwestycji. Jedna z dróg połączy osiedle domków jednorodzinnych z miastem, a druga będzie stanowić połączenie głównej al. NSZZ Solidarność z osiedlem bloków – wskazał Dmowski.

Wszystkie dofinansowania pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. We wtorek podpisano pierwsze umowy, a w przygotowaniu są kolejne.

Z Lubelszczyzny widać światło z wieży na Świętym Krzyżu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE