Jodek potasu

i

Autor: Canva

Mieszkańcy wykupują jodek potasu. Czy na lubelszczyźnie jest on dostępny?

2022-09-22 13:02

W związku z kolejnymi ostrzałami Ukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim wiele osób zaczęło interesować się zakupem tabletek jodku potasu. W czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka zaapelował do mieszkańców, by jodku potasu nie stosowali profilaktycznie. Czy na Lubelszczyźnie są zapasy tego leku? Zapraszamy do artykułu.

Wojewoda lubelski o dystrybucji jodku potasu w momencie zagrożenia

Sprawka podczas konferencji prasowej w czwartek nawiązał do informacji o rosyjskim ostrzale Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej. Zaapelował do mieszkańców o to, aby nie prosili lekarzy o receptę i nie usiłowali kupować tabletek jodku potasu stosowanych w razie zagrożenia radiacyjnego, bo służby zgromadziły zapasy leku w ilości przekraczającej liczbę mieszkańców województwa.

"Jesteśmy na takim etapie przygotowania dystrybucji, że w ciągu kilku godzin każdy mieszkaniec, któremu można ten preparat podać ze względów zdrowotnych, będzie miał do niego dostęp" – podał wojewoda dodając, że na poziomie powiatów zostały już przygotowane pakiety tabletek dla poszczególnych gmin. "Każda z gmin ma wypracowaną sieć punktów dystrybucji. To będzie przebiegało błyskawicznie. Jestem przekonany, że w dużo krótszym czasie, niż wynikałoby z formalnej procedury" - powiedział Sprawka uspokajając mieszkańców.

Podkreślił, że jodku potasu nie należy stosować profilaktycznie. "Tabletki stosuje się wtedy, kiedy jest zagrożenie, a w momencie pojawienia się zagrożenia mamy kilka godzin na to, żeby w sposób bezpieczny dystrybuować i zażyć ten produkt" - podał.

Państwowa Agencja Atomistyki podała w czwartek, że nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. "Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Monitorujemy sytuację radiacyjną w kraju" - poinformowała PAA. Bieżące wyniki stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PAA udostępnia na stronie.

Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych, poinformował w poniedziałek, że wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Wcześniej strona ukraińska oskarżała wojska rosyjskie o ostrzeliwanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej siłowni atomowej na Ukrainie. W ostatnich dniach personel tej okupowanej przez Rosjan elektrowni wyłączył ostatni działający tam reaktor w ramach środków bezpieczeństwa