Stare Miasto

i

Autor: pixabay.com

Miała ułatwić chodzenie po lubelskim Starym Mieście. Co ze szpilkostradą?

2021-09-02 7:38

​Miało być wygodniej dla pieszych na Starym Mieście w Lublinie, ale zwycięski projekt z Budżetu Obywatelskiego wciąż czeka na realizację. Chodzi o szpilkostradę.

To wąski pas gładkiej nawierzchni, który miał się pojawić na ul. Grodzkiej, aby ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym, a także matkom z wózkami dziecięcymi, czy kobietom na szpilkach. Pomysłodawcy, a także ci, którzy na projekt głosowali, zastanawiają się, kiedy dojdzie do jego realizacji. Szpilkostrada, wbrew nazwie, ma nie tylko pomagać kobietom w szpilkach, choć te na pewno poczułyby się na Starym Mieście bezpieczniej, to z wygodnego pasa skorzystaliby również ci, co prowadzą walizki na kółeczkach, osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi czy rodzice prowadzący wózki dziecięce.

Jak się okazuje, w planach przeszkodziły cięcia budżetowe związane z pandemią. Sprawdzamy na jakim etapie jest obecnie realizacja tego projektu.

- Jest on obecnie na etapie analiz technicznych - wyjaśnia Izolda Boguta z lubelskiego ratusza i dodaje: - Sukcesywnie zaczynamy realizować zaległe projekty z budżetu obywatelskiego, które w wyniku pandemii zostały "zamrożone". Dążymy do tego żeby zrealizować wszystkie projekty zgłoszone przez mieszkańców. W przypadku szpilkostrady analizujemy rozwiązania technologiczne jej realizacji. Całość wymaga jeszcze szerokich konsultacji m.in. z właścicielami lokali mieszczących się przy ul. Grodzkiej.

Na razie nie znamy dokładnej daty ani rozpoczęcia konsultacji, ani realizacji projektu. To pierwsze ma się zacząć jednak w najbliższych tygodniach. Szpilkostrada była jednym z 40 zwycięskich projektów VI edycji budżetu obywatelskiego. Koszt jej wykonania oszacowano wówczas na 300 tys. złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE