Lublin: Odnaleziono szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku [ZDJECIA]

2021-04-20 13:26
Lubelski zamek pełnił też funkcję więzienia
Autor: Pixabay Lubelski zamek pełnił też funkcję więzienia

Od 12 do 15 kwietnia zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod nadzorem prokuratora OKŚZpNP prowadził w Lublinie kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej. W czasie prac udało się odnaleźć szczątki dziewięciu więźniów lubelskiego Zamku.

W czasie prac zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkrył szczątki dziewięciu osób, które spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami. Ze sposobu pochówki wynika, że szczątki należą do więźniów Zamku Lubelskiego. W pierwszej jamie znajdowały się przemieszane szczątki trzech osób, w drugiej szczątki pięciu mężczyzn. Ułożenie szczątków sugerowało wrzucenie ich niedbale do dołu, na tzw. zakładkę. W ostatniej jamie znajdowały się szczątki więźnia złożone twarzą do dołu.

Wstępne oględziny wykazały, że wszystkie ofiary miały ślady po postrzałach w obrębie twarzoczaszki. Kanały wylotowe były zlokalizowano zarówno z przodu jak i z tyłu głowy. W większości przypadków stwierdzono również obrażenia postrzałowe innych części ciała – klatki piersiowej i rąk. Eksperci oszacowali, że ofiary mogły mieć od 20 do 30 lat. Oprócz szczątków w grobach znajdowały się również fragmenty odzieży i obuwia. Najcenniejszym znaleziskiem był notes odnaleziony przy jednej z ofiar.

Źródło: https://poszukiwania.ipn.gov.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE