Lublin razem z innymi miastami walczy z suszą

2020-05-30 11:28
Lubin razem z innymi miastami walczy z suszą
Autor: materiały prasowe Urząd Miasta Lublin

Miasta Unii Metropolii Polskich wspólnie chcą walczyć z suszą. Wśród nich także Lublin. Prezydenci największych polskich miast podpisali w tej sprawie deklarację o współdziałaniu. Chodzi o zwiększenie retencji wód oraz zapobieganie stratom wody. Samorządy chcą wspólnie szukać i opracowywać rozwiązania.

– Susza jest zjawiskiem bardzo złożonym i aby zapobiegać jej skutkom, potrzeba wielopłaszczyznowych, szeroko zakrojonych działań prowadzonych nie tylko przez samorządy, ale również samych mieszkańców. Podejmując współpracę, liczymy na pomoc przy opracowaniu efektywnego systemu gospodarowania wodą w mieście. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, to właśnie inwestycje związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wód czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników retencyjnych, już wkrótce staną się głównym priorytetem działań wszystkich samorządów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lublin, a także inne miasta, wprowadzi monitoring poziomu i jakości zasobów wodnych, tworzenia nowych źródeł zaopatrzenia w wodę i retencjonowania wód. Samorządy zauważają, że konieczne jest przyspieszenie prac nad rozbudową krajowego systemu monitorowania suszy oraz wprowadzenie zasad korzystania z wód śródlądowych do nawadniania terenów zieleni. Konieczne jest też opracowanie przepisów dotyczących ponownego wykorzystania zużytej wody, jak, np. oczyszczonych ścieków na potrzeby rolnictwa, przemysłu i gospodarki komunalnej.

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie

Lublin już teraz podejmuje działania, które mają przeciwdziałać skutkom suszy. To między innymi rzadsze koszenie traw, zakładanie łąk kwietnych i muraw ekstensywnych. To także podlewanie nasadzeń, zarówno nowych, jak i tych z lat wcześniejszych.

Powstał także program dotacyjny dla mieszkańców „Złap deszczówkę". Pierwszy nabór wniosków na instalacje służące gromadzeniu wód opadowych rusza na początku czerwca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE