Więcej darmowych badań na Lubelszczyźnie

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Lubelskie. Więcej miejsc na badania. Szybko, za darmo i bez skierowania

2023-02-14 15:16

W województwie lubelskim przybyły cztery dodatkowe punkty, gdzie można zrobić kolonoskopię. Badania wykonamy teraz we Włodawie, w Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim i w Lublinie.

Specjaliści przyjmują bez skierowania i bezpłatnie. Wszystko dzięki programowi badań przesiewowych raka jelita grubego.

To ważne, bo jak pokazują statystyki, to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. Co roku notuje się około 18 tys. nowych zachorowań. Choroba rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, nawet przez kilkanaście lat, dlatego specjaliści apelują o profilaktykę.

Diagnostykę cały czas zrobimy m.in. w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Jak przekonują lekarze, im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym większa szansa na szybkie leczenie.

Zgłoszenie na badanie może pozwolić w przyszłości uniknąć groźnych zmian nowotworowych, bowiem w czasie tego badania możemy usunąć polipy jelita grubego – mówi dr n. med. Mariusz Szczerbiński, z Kliniki Gastroenterologii SPSK4.

Wczesne badania z pewnością mogą uratować życie i zapobiec przed długim i kosztownym zdrowotnie leczeniem onkologicznym.

W mojej praktyce stwierdzałem już u niektórych pacjentów zmiany nowotworowe rozległe, które swój początek miały w polipie. Wykonana kilka lat wcześniej kolonoskopia z pewnością uchroniłaby te osoby przed operacją chirurgiczną i towarzyszącymi jej radioterapią lub chemioterapią – tłumaczy lekarz z SPSK4.

Z rządowego programu skorzystać mogą pacjenci z grup ryzyka. – Od 50 do 65 lat lub w wieku 40-49 lat, jeśli mają bądź mieli krewnego, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

Bo do badań kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych, które mogą sugerować nowotwór jelita grubego i które nie miały wykonanej kolonoskopii w czasie ostatnich 10 lat.

To objawy takie jak: uporczywe zaparcia, wąskie i ołówkowate stolce, obecność krwi w kale, czy niezamierzony spadek masy ciała oraz anemia – wylicza dr Szczerbiński.

Dodarcie do mniejszych miejscowości z profilaktycznymi działaniami daje z pewnością szansę pacjentom wykluczonym zdrowotnie.

W samym tylko Lublinie placówek uczestniczących w programie mamy już pięć. W całym województwie 17. Pracownie endoskopowe, realizujące badania, znajdziemy m.in. w Puławach, Biłgoraju, Zamościu, Łęcznej, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, w Parczewie, Białej Podlaskiej, we Włodawie, w Radzyniu Podlaskim oraz w Tomaszowie Lubelskim.

Więcej szczegółów i pełna lista dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia i w naszym serwisie.