Szkoła w Dęblinie dyskryminuje dziewczyny? Sprawdził to Rzecznik Praw Obywatelskich

2022-12-15 9:36
Uczennica
Autor: Pixels

Dziewczynom trudniej jest się dostać do pierwszej klasy liceum lotniczego w Dęblinie. Limit miejsc dla nich ograniczono do 5, a na liście utrudnień jest też konieczność uzyskania większej liczby punktów i dodatkowe badania. RPO interweniuje, a MON się tłumaczy.

Jak podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich, organy i instytucje publiczne powinny stosować się do zakazu dyskryminacji ze względu na płeć. Stąd właśnie skierowanie prośby o wyjaśnienia do Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli organu prowadzącego szkoły w Dęblinie. Zastępca RPO zainteresował się trzema kwestiami dotyczącymi placówki: limitem miejsc dla dziewcząt, wyższym niż dla chłopców progiem punktowym i obowiązkowymi zaświadczeniami ginekologicznymi.

Jak wytłumaczyło się z tego MON?

(...) limit 5 miejsc dla dziewcząt określony został z powodu ograniczonych warunków lokalowych budynku szkoły. Zarówno szkoła jak i internat liceum w momencie rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 znajdowały się w jednym budynku pochodzącym jeszcze z 1980 r., o ograniczonych możliwościach adaptacyjnych. Liczba ta uwzględniała zatem realne możliwości zagwarantowania uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole i internacie. Konsekwencją powyższego ograniczenia było również przyjęcie w roku szkolnym 2022/2023 wyższego dla dziewcząt niż dla chłopców pułapu punktowego, przekroczenie którego uprawniało do przyjęcia do klasy pierwszej liceum - odpowiedział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON.

Żeby to naprawić, w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym w Dęblinie rozbudowano część dydaktyczną szkoły. Można z niej korzystać od września 2022, dlatego też zaproponowano naukę w pierwszej klasie kolejnym 5 dziewczynom, które zakwalifikowałaby się na listę uczennic, gdyby nie limit. Dwie z nich już nie były zainteresowane.

Jeśli chodzi o kwestię wymaganych badań ginekologicznych, ma to wynikać z "konieczności wykonania pełnej diagnostyki i określenia ponad wszelką wątpliwość zdolności do szkolenia lotniczego". Skurkiewicz dodał, że ten obowiązek funkcjonuje od lat i przyczynił się do wczesnego rozpoczęcia leczenia kandydatek.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE