Lubelskie: Nie tylko covid. Wzrosty zachorowań na grypę. Szczepionka czy imbir?

2022-09-28 14:28
Wzrost zachorowań na grypę
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Już nie tylko COVID-19 daje o sobie znać. Znowu zaczyna atakować grypa. Od 16 od 22 września w Polsce odnotowano 98 tys. 746 zachorowań i podejrzeń grypy. Na Lubelszczyźnie 3 tys. 805.

Według szacunków Głównego Inspektoratu Sanitarnego, głównie chorują dzieci i nastolatki. W Lubelskiem we wrześniu stwierdzono ponad 8 tys. przypadków grypy i podejrzeń zachorowania. W całej Polsce ponad 216 tys.

- Z tygodnia na tydzień pacjentów jest coraz więcej - zauważa lek. rodzinna Anna Jadwiżyc. - Dlatego, kiedy czujemy się rozbici, mamy wysoką temperaturę, bóle kostno-mięśniowe, powinniśmy zgłosić się do lekarza - dodaje.

Eksperci zachęcają też do szczepień. W regionie rośnie liczba punktów. To już 203 miejsca, w tym 42 apteki. - W samym Lublinie jest 48 punktów - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka NFZ w Lublinie.

Jeszcze tylko do 30 września lubelski oddział przyjmuje wnioski od placówek zainteresowanych szczepieniem przeciw grypie.

- Szczepionki bezpłatnie otrzymują kobiety w ciąży i seniorzy w wieku powyżej 75 lat - przypomina Bartoszek.

Taniej zapłacą pacjenci 65+ oraz wszyscy dorośli narażeni na powikłania. Dla pozostałych zastrzyk jest płatny, dlatego wielu mieszkańców stawia na domowe sposoby. - Nalewki, imbir, czosnek - słyszymy na lubelskich ulicach.

- Sok malinowy z gorącą wodą - mówi seniorka. - Trzeba się ruszać. Wietrzyć mieszkanie - dodaje pacjentka jednej z lubelskich przychodni.

- Pacjenci pojawiają się w stanie, w którym leczenie domowe już nie pomaga - twierdzi lek. Jadwiżyc i przypomina o powikłaniach pogrypowych: To zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, ale to sytuacja zagrażająca życiu.

Warto się więc szczepić. Lista punktów dostępna jest na stronie NFZ.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE