Sąd

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

AKT OSKARŻENIA

Lubelskie: Akt oskarżenia objął 46 osób. Łącznie postawiono im ponad 200 zarzutów

2024-04-04 11:51

46 osób odpowie przed wymiarem sprawiedliwości między innymi za udział w zorganizowanych grupach przestępczych oraz wytwarzanie i przemyt papierosów bez polskich znaków akcyzy. W związku z tym procederem państwo miało stracić co najmniej 80 mln zł. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała już do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Rzecznik zamojskiej prokuratury Rafał Kawalec poinformował w środę, że na trop przestępstw wpadli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Pozyskali materiały „wskazujące na uzasadnione podejrzenie dokonywania nielegalnego obrotu suszem tytoniowym oraz krajanką tytoniową poza wyznaczonym składem, poprzez uchylenie się od opodatkowania i nieujawnienie przedmiotu opodatkowania organowi podatkowemu”.

Śledztwo wykazało, że członkowie dwóch zorganizowanych i współpracujących ze sobą grup przestępczych nabywali susz tytoniowy bez znaków akcyzy od rolników z powiatu biłgorajskiego (woj. lubelskie), lubaczowskiego (woj. podkarpackie) i proszowickiego (woj. małopolskie). Następnie surowiec był przewożony do ustalonych miejsc, gdzie był on cięty na tytoń do palenia (tzw. krajankę tytoniową) i przewożony w głąb kraju do kolejnych odbiorców.

Lublin. Protest rolników 20 marca 2024

W ramach jednej z grup - podał prok. Kawalec - ustalony sprawca wytwarzał papierosy. Część podejrzanych trudniła się przemytem papierosów koleją przez granicę ukraińsko-polską w rejonie Hrubieszowa (woj. lubelskie), które następnie przewożone były na Dolny Śląsk.

W wyniku działania podejrzanych doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych, głównie w postaci podatku akcyzowego, które śledczy oszacowali na co najmniej 80 mln zł.

Ponad 200 zarzutów

Jak przekazał prok. Kawalec, 46 osobom przedstawiono łącznie 218 zarzutów, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uchylania się od opodatkowania, wytwarzania wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym, a także dotyczących innych przestępstw z kodeksu karnego skarbowego, ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wyrobów tytoniowych i prawa własności przemysłowej. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 6 marca.

Prokuratura ustaliła, że w proceder zaangażowanych było 68 osób, jednak część z nich objęto odrębnym postępowaniem. Decyzją sądu 12 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Śledczy zabezpieczyli ponad 1,2 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie - oprócz Nadbużańskiego Oddziału SG - prowadzili funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu oraz Placówki SG w Węgorzewie.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do ośmiu lat więzienia.

Zerknij także: Tak kiedyś wyglądał Chełm! Zobacz stare zdjęcia