Lubelscy okuliści uratowali pacjentce wzrok. Wykonali trudny, pionierski zabieg

2022-01-27 13:13
Lubelscy okuliści uratowali pacjentce wzrok. Wykonali trudny, pionierski zabieg
Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

Lubelscy okuliści podjęli się trudnego zabiegu. Gdyby nie to, ciśnienie, które wytworzyło się w oku pacjentki, mogłoby, mówiąc w uproszczeniu, rozsadzić je uszkadzając nerw wzrokowy. Okuliści musieli w trakcie jednego zabiegu w technologii 3D usunąć zaćmę i jaskrę na obu oczach pacjentki. Zazwyczaj operację zaćmy wykonuje się na jednym oku, a dopiero po około miesiącu na drugim.

- Była to skomplikowana operacja. Takie operacje wykonuje się rzadko - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 w Lublinie. - Dwa dni temu wykonaliśmy pilny zabieg, który polegał na zoperowaniu zaćmy w obu oczach, jednoczasowo, podczas jednej sesji operacyjnej. Wskazaniem była nie tylko zaćma, ale również jaskra, która zagrażała ostrym atakiem.

Był to bardzo niebezpieczny stan, który mógł spowodować nieodwracalne pogorszenie ostrości wzroku.

- Operacja ta była wykonana techniką 3D. Zostały wszczepione sztuczne soczewki - dodaje prof. Rejdak. - Po operacji odnotowaliśmy bardzo istotne obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Przez pandemię pacjenci zgłaszają się do lekarzy w mocno zaawansowanych stadiach chorób. Tak było też w przypadku tej pacjentki. Jej stan wymagał pilnej operacji.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE