Limity 75 proc. w autobusach. W Lublinie na razie bez paszportów covidowych

2021-12-13 12:52
Limity 75 proc. w autobusach. W Lublinie na razie bez paszportów covidowych
Autor: zdj. ilustracyjne/Jacek Werner

Na razie nie wiadomo czy, kto i w jakiej formie będzie weryfikował pasażerów komunikacji miejskiej w Lublinie. Przypomnijmy, limity​ 75 proc. będą obowiązywały już od środy, 15 grudnia.

Według ostatnich ustaleń rządu miały nie obejmować osób zaszczepionych. Jak informuje nas jednak Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie - na razie trudno sprawdzać pod tym kątem pasażerów. A chodzi o brak precyzji w nowych przepisach.

- Czekamy na publikację rozporządzenia, którego przepisy wykonawcze będą dla nas wiążące. Na tej podstawie będziemy znali konkretne wytyczne odnośnie do możliwości podejmowania działań w zakresie weryfikacji narzuconego limitu i ewentualnie, kto te limity ma weryfikować - tłumaczy nam Monika Fisz, rzeczniczka ZTM w Lublinie. - Obecnie takie uprawnienia ma jedynie policja - dodaje.

Mimo braku konkretów w nowych przepisach, ZTM od 15 grudnia zaostrza zasady pandemiczne. Do autobusów wracają m.in. strefy buforowe. - Strefy wracają na prośbę związku zawodowego kierowców i obsługi komunikacji miejskiej. Jak poprzednio, wydzielona będzie strefa kierowcy. Zamknięte będą też pierwsze drzwi. Strefy pojawią się w autobusach i w trolejbusach MPK i u przewoźników prywatnych - wyjaśnia Fisz.

ZTM przypomina o stałych zasadach sanitarnych. Nadal obowiązuje m.in. nakaz zakrywania ust i nosa. Na finiszu jest z kolei umowa na zainstalowanie w pojazdach 250 urządzeń do zwalczania wirusów i bakterii przy użyciu promieniowania UVC.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE