Leśny Korytarz na lubelskim Czechowie wzbogacił się o nowe elementy. Zwierzętom będzie żyło się lepiej

2023-01-05 13:43

Nowe drewniane domki dla jeży, budki lęgowe dla ptaków, hotele dla owadów, schrony dla nietoperzy i karmniki – między innymi takie wyposażenie trafiło do Leśnego Korytarza na lubelskim Czechowie. Ratusz zapowiada, że to nie koniec zmian w wąwozie.

Leśny Korytarz to najbardziej zielona część parku naturalistycznego w wąwozie na Czechowie w Lublinie. Znajduje się on między ul. Kameralną a Północną. W ostatnim czasie na tym terenie pojawiły się nowe drewniane elementy, które mają ulepszyć życie mieszkających tam zwierząt i owadów. Zamontowano:

  • 15 budek dla drobnego ptactwa,
  • 10 hoteli dla owadów,
  • 10 schronów dla nietoperzy,
  • 6 karmników dla ptaków,
  • 3 domki dla jeży.

– Mała architektura trafiła w korony drzew oraz zakrzewienia w wąwozie. Ponadto zamontowano tam 3 tablice edukacyjne dotyczące bioróżnorodności w mieście: z informacjami o gatunkach żyjących w takich siedliskach jak Leśny Korytarz, tj. ptakach, ssakach oraz owadach i płazach; przybliżającą zasady dokarmiania ptaków oraz z informacjami o owadach zapylających, typu światowid – wylicza Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Montaż takiej małej infrastruktury w Leśnym Korytarzu był możliwy dzięki przeznaczonym na ten cel środkom w ramach projektu z VIII edycji Budżetu Obywatelskiego – „Lublin przyjazny zwierzętom”.

Będzie jeszcze więcej zmian

Zamontowanie drewnianych elementów, jakie pojawiły się w części wąwozu, to pierwszy etap prac związanych z zagospodarowaniem tego terenu.

– W bieżącym roku planujemy uzupełnienie wąwozu w drewniane urządzenia zabawowe dla dzieci utrzymane w naturalnej, leśnej stylistyce. Przy urządzaniu tego miejsca bierzemy pod uwagę przede wszystkim sugestie mieszkańców, które wpłynęły do nas podczas konsultacji społecznych, a więc prośby o zagospodarowanie tego terenu z zachowaniem istniejącej roślinności i wprowadzenie elementów małej architektury poza pasami komunikacyjnymi – podkreśla Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Co będzie się składać na park naturalistyczny w wąwozie na lubelskim Czechowie?

Według wstępnej koncepcji zagospodarowania parku naturalistycznego w wąwozie na Czechowie, obszar ten docelowo ma się składać z czterech stref łączących różne funkcje. Największą i najszersza ma być Polana Centralna, stanowiąca miejsce do odpoczynku i zabaw dla dzieci. Z kolei powyżej al. Smorawińskiego, między budynkiem urzędu skarbowego a domem towarowym, będzie Polana Północna. Leśny Korytarz jest natomiast najwęższą i najbardziej zieloną częścią parku naturalistycznego, prowadzącą od Polany Centralnej do ul. Północnej. To właśnie tutaj trwają prace nad powstaniem kolejnej małej infrastruktury przeznaczonej dla miejskiej fauny.

– Z kolei w Strefie Street Artu zlokalizowanej pod wiaduktem w al. Smorawińskiego znajdzie się przede wszystkim ogród deszczowy o funkcji retencyjnej z odpowiednio dobranych gatunków roślin magazynujących wodę. Będzie to również miejsce dla sztuki ulicznej, jak graffiti czy murale – dodaje Głazik.