Dzieci

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Łączy nas język. W Lublinie od początku grudnia 400 osób z Ukrainy uczy się polskiego

2022-12-29 18:27

Łatwiejsza integracja i funkcjonowanie środowisk szkolnych - taki jest cel kursu języka polskiego dla Ukrainek i Ukraińców i języka ukraińskiego dla polskich nauczycieli i nauczycielek. Urząd miasta zorganizował je dzięki pieniądzom z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci - Unicef.

Od początku grudnia arkana języka polskiego poznaje 180 uczniów i uczennic, a także 220 osób dorosłych. Pozwoliło to utworzyć 58 grup szkoleniowych rozłożonych w 18 szkołach i placówkach oświatowych w Lublinie.

– Stale monitorujemy potrzeby szkół w zakresie wsparcia uczniów i ich rodzin, wynikające z kryzysu uchodźczego. Staramy się odpowiadać na nie możliwie jak najbardziej kompleksowo i adekwatnie. Zorganizowane przez Miasto kursy językowe pozwolą zdobyć kompetencje ułatwiające komunikację i sprawne funkcjonowanie nie tylko w szkołach. Natomiast wsparcie psychologiczne udzielane przez specjalistów w naszych poradniach pomoże w radzeniu sobie z konsekwencjami trudnych doświadczeń osób, które przebywają w naszym mieście w związku z trwającą wojną w Ukrainie – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

To jednak nie koniec wieści z obcego świata nauki języków. Od prawie miesiąca komunikacji po ukraińsku uczy się 94 nauczycielek i nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Miasto Lublin. Spotykają się w 13 grupach szkoleniowych i mają nadzieję zmniejszyć dzięki temu barierę językową w ich miejscach pracy, ale przede wszystkim otoczyć osoby uchodźcze poczuciem bezpieczeństwa i wsparciem.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że pracowników i pracowniczki oświaty trzeba szczególnie szkolić w zakresie pomocy uczniom i uczennicom w radzeniu sobie ze zdrowiem psychicznym i psychospołecznymi skutkami konfliktu zbrojnego. Takie szkolenie ma odbyć 27 osób z trzech placówek psychologiczno-pedagogicznych w mieście. Mają się wówczas dowiedzieć, jak wspierać, prowadzić terapię oraz pracować z osobami, które doświadczyły wojny i zmuszone zostały do ucieczki z własnego kraju.