Łuków

i

Autor: KPP Łuków Łuków

zbrodnia w Łukowie

Komorniczce z Łukowa zadano 40 ciosów nożem. Podejrzany miał ograniczoną poczytalność

2023-06-01 13:06

Z opinii biegłych psychiatrów wynika, że 42-letni Karol M., który podejrzany jest o zabicie komornik w Łukowie miał w znacznym stopniu ograniczoną poczytalność. Śledczy uznali, że nie podstaw do umorzenia śledztwa. Mężczyźnie grozi dożywocie.

W listopadzie 2022 w jednej z kancelarii komorniczych w Łukowie 42-letni Karol M. zaatakował nożem 44-letnią komornik i pracownika kancelarii. Życia kobiety nie udało się uratować. Jak podawała prokuratura, sprawca zadał jej 40 ciosów nożem. Do szpitala trafili również: pracownik i postrzelony w okolicę brzucha napastnik.

O wpłynięciu opinii psychiatrów dotyczącej podejrzanego poinformowała w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

- Biegli psychiatrzy stwierdzili, że mężczyzna miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność do rozpoznania znaczenia swojego czynu. Najprościej mówiąc, oznacza to, że nie był niepoczytalny, ale miał w znacznym stopniu ograniczoną poczytalność – wyjaśniła rzecznik.

Materiał KPP w Łukowie

Jak dodała, po przeanalizowaniu dokumentu prokurator przyjął – zgodnie z art. 31 par. 2 kodeksu karnego – że nie ma podstaw do tego, żeby wystąpić do sądu z umorzeniem śledztwa.

- W sytuacji, gdy byłby niepoczytalny, to wtedy jesteśmy zobligowani wysłać wniosek do sądu o umorzenie postępowania i zastosowanie środków zabezpieczających – uzupełniła prokurator Kępka.

Sprecyzowała, że jeśli śledczy uznają tę opinię za wystarczającą, to kierując akt oskarżenia do sądu, prokuratura wskaże, że podejrzany miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność do rozpoznania znaczenia swojego czynu.

- Istnieje wtedy ewentualnie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary, ale o tym już decyduje sąd – powiedziała rzecznik, dodając, że Karol M. nadal jest tymczasowo aresztowany.

Śledczy przedstawili mu zarzuty zabójstwa komornik w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, czynnej napaści i usiłowania zabójstwa policjanta, usiłowania pozbawienia życia pracownika kancelarii, naruszenia nietykalności cielesnej kobiety i kierowania pod jej adresem gróźb pozbawienia życia. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Za zarzucane 42-latkowi czyny grozi dożywocie.

Zobacz także: Tragiczny wypadek w pow. lubelskim. Starsze małżeństwo zginęło na miejscu

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE