Kolonoskopia nie taka straszna. W regionie walczą z groźnym nowotworem

2022-12-06 14:23
Darmowa kolonoskopia w Lublinie
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

​Specjaliści z województwa lubelskiego zachęcają do kontroli. Od początku grudnia trwa program badań w kierunku raka jelita grubego. Darmową kolonoskopię zrobimy m.in. w Lublinie, Zamościu, Kraśniku czy w Puławach.

Choroba to drugi najczęściej występujący złośliwy nowotwór w Polsce. Co roku notuje się około 18 000 tys. nowych zachorowań. Rak rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może transformować nawet kilkanaście lat.

Dlatego celem projektu jest zmniejszenie umieralności i zapadalności na ten nowotwór - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ważne są więc szybka i wczesna reakcja, zwłaszcza osób z grup ryzyka. - Do udziału uprawnione są osoby w wieku 50-65 lat lub w wieku 40-49 lat, jeśli mają bądź mieli krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

Do badań mogą zgłosić się też osoby, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ostatnich dziesięciu latach. - Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Wystarczy zgłosić się do jednej z trzynastu pracowni endoskopii - dodaje Bartoszek.

Na Lubelszczyźnie placówki znajdziemy m.in. w Lublinie, Puławach, Biłgoraju, Zamościu, Łęcznej, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Parczewie i w Białej Podlaskiej.

Pacjenci będą mieli wykonaną kolonoskopię, a w razie konieczności diagnostyka będzie pogłębiona. - To pobranie wycinków czy usunięcie polipów do 15 milimetrów - słyszymy.

Badania są bezpłatne. Nie jest potrzebne skierowanie. Udział i rejestracja pacjentów odbywają się dzięki programowi badań przesiewowych raka jelita grubego. Szczegóły na stronie NFZ Lublin.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE