białystok

Najdłuższe ulice w Białymstoku. Tu poczujesz się jak w Nowym Jorku [RANKING]

2024-04-27 13:46

Białystok posiada niemal 1200 ulic. W największym mieście Podlasia setki tysięcy mieszkańców poruszają się po nich codziennie m.in. do pracy, szkoły czy sklepów. Czy wiecie, których z nich pokonanie zajmie najdłużej? Znaleźliśmy 10 najdłuższych ulic w stolicy woj. podlaskiego. Znajdziecie je w naszej galerii.

Najdłuższe ulice świata i Polski

Według danych opublikowanych na serwisie livecity.pl, w Polsce znajduje się łącznie ponad 230 tys. ulic.

Najkrótsza z nich znajduje się w Warszawie. Uznawana jest nią ulica Samborska. Ma ona zaledwie 22 metry długości.

Z kolei za najdłuższą w Polsce przyjmuje się Wał Miedeszyński, położony również w Warszawie. Biegnie od Saskiej Kępy na Pradze-Południe, aż po Wawer na długości 14,5 km.

Co jeśli chodzi o świat? Według Księgi Rekordów Guinessa, najdłuższą ulicą świata jest Yonge Street (nazywana także Main Street Ontario) w Kanadzie. Odcinek liczący sobie aż 1896 km łączy brzegi jezior Ontario i Simcoe i przebiega przez Toronto.

Najdłuższa ulica w Białymstoku. Ma 9 kilometrów

Białystok jest nie tylko stolicą województwa podlaskiego, ale i największym miastem północno-wschodniej Polski. Na obszarze ponad 102 km kwadratowych, żyje prawie 300 tysięcy mieszkańców. Obszar miasta stanowi około 0,5 proc. powierzchni województwa.

Na obszarze tym zmieszczono prawie 1200 ulic i placów. Co prawda jeśli chodzi o długości ulic daleko, Białemustokowi daleko do najdłuższych ulic świata. Ale już w kontekście Polski nie zostajemy tak mocno w tyle. Najdłuższa ulica w Stolicy Podlasia ma bowiem 9 kilometrów. Wiecie jak się nazywa? Odpowiedź wraz ze zdjęciami znajdziecie w naszej galerii.

W jakiej białostockiej dzielnicy znajduje się ta ulica? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy leży ul. Zbigniewa Herberta?
Białystok. Grudniowy atak zimy. Mnóstwo śniegu na ulicach