Jodek potasu - czy mogą go brać kobiety w ciąży?

2022-10-04 11:01
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Lekarze podkreślają i przypominają, że jodek potasu przyjmuje się tylko w sytuacji wyjątkowej, gdy istnieje ryzyko skażenia radioaktywnego wynikające np. z awarii elektrowni jądrowej. Czy kobiety w ciąży mogą przyjmować jodek potasu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule.

Jodek potasu - czy można go wziąć w ciąży?

Obecnie w Polsce opracowywana jest dystrybucja jodku potasu dla ludności. Jest to działanie prewencyjne, w związku z możliwym ryzykiem awarii w często ostrzeliwanej przez wojska rosyjskie zaporoskiej elektrowni atomowej w Ukrainie. Lekarze przypominają, że jodek potasu można przyjmować wyłącznie w sytuacji zagrożenia skażeniem radioaktywnym. Ten lek podaje się, aby w kryzysowej sytuacji wysycić tarczycę jodem, by nie wchłonęła ona jodu radioaktywnego, który w późniejszym czasie sprzyja powstawaniu raka tarczycy. Ten lek najlepiej przyjąć do 2 godzin od momentu wystawienia na promieniowanie. Jednak przyjęcie tego leku do 8 godzin także wykazuje korzystne działanie dla pacjenta, ale nie tak skuteczne jak zaraz po kontakcie z substancją radioaktywną. 

  • Przyjmowanie jodku potasu to nie to samo, co suplementacja jodu

Wiele ciężarnych kobiet ma zalecaną suplementację jodu w ciąży. Bardzo ważne jest, żeby mieć świadomość tego, że jodek potasu to nie to samo, co suplementacja jodu. Chociaż zapotrzebowanie na jod u kobiet ciężarnych jest większe, niż normalnie to przyjęcie jodku potasu w ciąży może negatywnie wpłynąć na zdrowie, zwłaszcza płodu. Przyjmowanie jodku potasu „na zapas” może zaszkodzić każdemu. Jednak w sytuacji zagrożenia radiacyjnego może zaistnieć konieczność przyjęcia jodku potasu w ciąży. Dawkę leku należy ograniczyć do niezbędnego minimum i unikać podawania kolejnych dawek, ponieważ tarczyca płodu jest bardzo wrażliwa na duże dawki jodu.

Kobiety z czynną nadczynnością tarczycy nie mogą przyjmować jodku potasu w ciąży, z uwagi na duże ryzyko zaniku czynności tarczycy u płodu. Warto też pamiętać, że jodek potasu przenika do mleka matki.

  • Dawka jodku potasu u ciężarnej

Jodek potasu w ciąży podaje się tylko i wyłącznie w sytuacji zagrożenia radiacyjnego po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno przyjmować tego leku na własną rękę. Kobiety w ciąży nie powinny przyjąć więcej, niż jedną dawkę, tzn. 2 tabletki jodku potasu (100 mg). Jeśli ten lek podano w późnym okresie ciąży, to sugeruje się, aby po narodzinach dziecka zbadać u noworodka czynność tarczycy, aby upewnić się, czy nie doszło do jej niedoczynności.

Lubelskie. Policjanci eskortowali rannego niemowlaka
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE