Jedyny taki dron w Europie. Do zadań specjalnych i transportu organów [GALERIA]

2022-01-21 11:01

Ma ratować życie i chronić granic międzynarodowych. Waży około 300 kilogramów. Oparty jest na konstrukcji klasycznego śmigłowca. Może rozwinąć prędkość do 160 km/h.

Lubelska firma stworzyła innowacyjny dron. Maszyna przenosi ładunki nawet do 200 kilogramów i pokonuje dystans na ponad 600 km.

- Waży ok. 300 kg, a jego maksymalna masa startowa z ładunkiem i paliwem nie przekracza 500 kg. Prędkość przelotowa to 160 km/h, a zasięg lotu jest uzależniony od ilości paliwa w stosunku do ładunku, który został zabrany na pokład i może wynosić teoretycznie nawet 800 km - mówi nam Marcin Brzozowski, dyrektor ds. technicznych w spółce USM Lublin.

Dron kierowany jest za pomocą komputera ze specjalnym oprogramowaniem do planowania i nadzorowania lotu oraz pulpitu sterowniczego.

Maszyna wielozadaniowa. Misje specjalne i ratowanie życia

Jak mówią nam konstruktorzy, jego przeznaczenia można mnożyć. - Jako rynek docelowy wyobrażamy sobie głównie służby. To misje poszukiwawczo-ratunkowe prowadzone w terenach morskich lub górskich, ochrona granic, transport materiałów specjalnego przeznaczenia, np. organów do transplantacji - opisuje dyr. Brzozowski.

Dodajmy, że jest to jedyny tego typu dron w Europie. - Istnieją drony małe do 150 kg oraz drony powyżej jednej tony. Wydaje nam się że jest to unikatowa jednostka latająca w swojej klasie wagowej - tłumaczy konstruktor.

Nie znamy jeszcze kosztów urządzenia. Firma uzależnia je od przeznaczenia. - Każda jednostka jest wyceniana indywidualnie. Koszty eksploatacyjne są z kolei na poziomie kosztów śmigłowców ultralekkich, czyli stosunkowo przystępne nawet dla użytkowników indywidualnych - mówi Brzozowski.

Potrzebne pieniądze na produkcję

Wstępne zainteresowanie produktem jest, firma szuka jednak środków na jego produkcję. - Mamy też kilka bardzo innowacyjnych pomysłów na optymalizację i dalszy rozwój konstrukcji, ale wszystko jest oczywiście uzależnione od realnego zainteresowania oraz funduszami, które staramy się pozyskać poprzez nawiązanie współpracy z ewentualnym inwestorem - dodaje wicedyrektor.

Dron powstawał 3 lata. Firma jest w stanie wyprodukować ich od kilku do kilkunastu rocznie. Dotychczas spółka produkowała m.in. drony antysmogowe.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE