Jedyne w Polsce Muzeum Badań Polarnych jest na Lubelszczyźnie!

2022-10-05 10:28
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Canva

Muzeum Badań Polarnych zmienia swoją siedzibę. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce! O tym, gdzie znajduje się nowa siedziba muzeum i jakie eksponaty będzie można tam zobaczyć, tego dowiecie się z artykułu. Zapraszamy.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach

Nowa siedziba Muzeum Badań Polarnych znajdzie się w filii budynku UMCS położonej przy ul. 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18 w Puławach, który został zakupiony za 5,5 mln zł. Do tej pory instytucja funkcjonowała w wynajmowanym budynku, będącym własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy ul. Czartoryskich 6a w Puławach, który do dalszego użytkowania wymagałby gruntownego remontu i dodatkowych nakładów finansowych.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban i p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych Piotr Kondraciuk zapowiedzieli, że muzeum zacznie działać w grudniu br.

„Zanim nastąpi otwarcie wystawy stałej, już w tym roku będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami po to, żeby zaakcentować, że takie muzeum istnieje (…) Pierwsze czasowe wystawy planujemy też w grudniu. Być może jeszcze jakiś element wystawy stałej też się pojawi pod koniec tego roku” – wyjaśnił Kondraciuk.

Dodał również, że przed siedzibą muzeum stanie na początek historyczny helikopter MI-2, który towarzyszył polarnikom na wschodniej Antarktydzie w latach 60. i 70. XX wieku.

  • Co będzie można zobaczyć w muzeum?

Dyrektor zwrócił uwagę, że stale gromadzone są zbiory, bo muzeum jest w organizacji do czasu udostępnienia pierwszej wystawy stałej, która ma zostać otwarta w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ma ona składać się z kilku części poświęconych m.in. historii wypraw polarnych (transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne - makiety lub wizualizacje 3D), kulturze materialnej rdzennych ludów północy (ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu), florze i faunie Arktyki i Antarktyki.

Muzeum Badań Polarnych jest pierwszym takim muzeum w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. kości wieloryba, strój Eskimosa, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Zwiedzający mogą zobaczyć też skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii.

W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Muzeum otrzymało w depozyt zbiór dwóch tysięcy eksponatów z dawnego Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Wśród nich znajdują się starodruki, a także XIX-wieczne wydawnictwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE