Zdjęcie z wystawy

i

Autor: internet / facebook.com/Majdanek.Memorial

80 rocznica powstania na Majdanku obozu koncentracyjnego dla kobiet

2022-10-03 13:54

Wernisaż wystawy „Stefania Perzanowska. Pani doktor z Majdanka” zaplanowano w sobotę w związku z 80. rocznicą powstania na Majdanku obozu koncentracyjnego dla kobiet. Sprawdźcie, dlaczego warto odwiedzić tą wystawę w muzeum na Majdanku.

Wystawa o pani doktor z Majdanka

Wernisaż wystawy „Stefania Perzanowska. Pani doktor z Majdanka” zaplanowano w sobotę w związku z 80. rocznicą powstania na Majdanku obozu koncentracyjnego dla kobiet. Tematem wystawy są losy więzionych tam kobiet.

„W 80. rocznicę powstania na Majdanku obozu koncentracyjnego dla kobiet chcemy mówić o historii tysięcy więźniarek deportowanych do KL Lublin z różnych obszarów okupowanej przez Niemców Europy” – zapowiedział Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

1 października, tj. w sobotę - dokładnie 80 lat po osadzeniu w KL Lublin pierwszych więźniarek - lublinianek wysiedlonych z dwóch dzielnic: Wieniawy i Dziesiątej, Polek z miejscowości Goraj oraz Żydówek z getta w Bełżycach i getta na Majdanie Tatarskim w Lublinie, muzeum zorganizowało bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem.  Tego dnia w muzeum odbył się również wernisaż wystawy „Stefania Perzanowska. Pani doktor z Majdanka”.

„Ekspozycja opowiada o pochodzącej z Radomia lekarce, polskiej więźniarce politycznej, która przekonała SS-manów, że na Majdanku konieczne było utworzenie szpitala kobiecego – azylu dla chorych i wycieńczonych więźniarek. Lekarki i pielęgniarki w pasiakach niosły im pomoc mimo fatalnych warunków bytowych i braku dostępu do żywności i lekarstw” – podkreślił Stanek.

Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia, grypsy, rodzinne pamiątki, medykamenty oraz przybory medyczne używane przez dr Perzanowską, które zostały przekazane muzeum przez jej rodzinę.

„Postać dr Perzanowskiej wspominana jest często w relacjach kobiet osadzonych na Majdanku. Wiele z nich mówiło, że to właśnie jej zawdzięczają przetrwanie obozowej gehenny. Wystawa przedstawia też dużo innych faktów dotyczących heroicznej działalności dr Perzanowskiej jako ordynatorki majdankowskiego szpitala oraz autorki wspomnień z KL Lublin” – uzupełnił Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Lublinie, w urzędowej nomenklaturze nazywany Konzentrationslager Lublin, funkcjonował od października 1941 r. do 22 lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób z ok 30. krajów, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych, życie straciło około 80 tys., z czego 60 tys. stanowili Żydzi przywożeni tu z całej Europy.