Pogoda: deszcz i wiatr

i

Autor: Misael Silvera, Unsplash

pogoda

IMGW ostrzega mieszkańców woj. lubelskiego. Będzie mocno wiało!

2024-01-24 10:14

W środę wiać będzie silny i porywisty wiatr, nad morzem w porywach nawet do 110 km/h. - To będzie bardzo ciepły dzień w centrum kraju, a także na Dolnym Śląsku, gdzie - jak powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska - temperatura wzrośnie do 12 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców woj. lubelskiego.

Środa zapowiada się na pochmurną w całym kraju. Dopiero po południu na zachodzie, jak powiedziała synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, spodziewane są większe przejaśnienia.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu – ostrzega IMGW na swojej stronie.

Wydano alert pierwszego stopnia dla wszystkich miast i powiatów w regionie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

M. GARMATYKA: WIATRAKI NIEDŁUGO WRÓCĄ

Pogoda w Polsce w środę

Z południowego zachodu i zachodu wiać będzie silny i porywisty wiatr. Na wschodzie i w centrum kraju porywy sięgną do ok. 75-80 km/h, natomiast na zachodzie kraju przeważnie do 90 km/h, nad samym morzem do 110 km/h. Synoptyk zaznaczyła jednocześnie, że lokalnie w całym kraju możliwe są burze i w nich porywy mogą sięgać nawet do 100 km/h.

Z zachodu na wschód będzie się przemieszczała strefa opadów deszczu ze śniegiem przechodzącym w deszcz.

- Miejscami spadnie do 10 mm deszczu, na Podkarpaciu i w Małopolsce do 15 mm, a wysoko w górach do 10 cm śniegu – poinformowała synoptyk.

Stopniowo będzie się ocieplać. Na Dolnym Śląsku termometry mają wskazać nawet 12 stopni Celsjusza. W centrum kraju w najcieplejszym momencie środy powinno być ok. 10 st., na wschodzie ok. 6 st. Podkarpacie będzie najchłodniejsze. Tam temperatura wzrośnie do 1 stopnia.

Pogoda w kolejne dni

Noc ze środy na czwartek nadal pochmurna z przejaśnieniami. Nadal miejscami spodziewane są opady deszczu ze śniegiem głównie na wschodzie oraz deszczu w centrum i na zachodzie kraju.

Wysoko w Tatrach spadnie do 10 cm śniegu, a w Bieszczadach do 7 cm.

Temperatura minimalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na wschodzie do 6 st. na zachodzie. Chłodniej tylko w rejonach podgórskich Tatr. Tam temperatura spadnie do minus 1 stopnia.

Nadal wiać będzie bardzo silny wiatr, w porywach do 110 km/h nad morzem, do 90 km/h na zachodzie, do 75-85 km/h na wschodzie i lokalnie podczas burz do 100 km/h.

W kolejnych dniach pogoda zmienna, ale raczej z dodatnią temperaturą i silnym wiatrem.

Zobacz także: Zderzenie trzech aut na skrzyżowaniu w Lublinie