praca zdalna

i

Autor: pixabay.com

Ilu lubelskich urzędników pracuje zdalnie? Poznaliśmy dane na ten temat

2020-04-10 16:16

Poznaliśmy raport dotyczący tego, jak wygląda praca zdalna w lubelskich urzędach. Fundacja Wolności przedstawiła dane, które wskazują, ilu urzędników wykonuje swoją pracę z domu oraz jak wypadają te statystyki na tle pozostałych polskich miast.

Informacje były zbierane pomiędzy 19 marca a 3 kwietnia i obejmowały: urzędy marszałkowskie, urzędy wojewódzkie oraz urzędy miast. Dane wskazują, że największy procent pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki z domu, jest wśród osób zatrudnionych w urzędach marszałkowskich.

Podobnie jest na Lubelszczyźnie. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego pracę zdalną wykonywało 21% pracowników. W skali kraju dane te prezentują się gorzej, ponieważ lubelski urząd zajął 10. z 12 miejsc. Najlepiej wypadły urzędy marszałkowskie w województwach: dolnośląskim (67%), pomorskim (55%) oraz zachodniopomorskim (52%).

Jeśli chodzi o urzędy wojewódzkie, to lubelska instytucja zajęła 10. miejsce spośród 14 placówek, które przesłały dane. Pracę zdalną wykonuje tam 13% pracowników. W tym przypadku najlepiej prezentuje się Łódzki Urząd Wojewódzki (51%), Wielkopolski Urząd Wojewódzki (44%) oraz Lubuski Urząd Wojewódzki (40%).

Fundacja Wolności zastrzega jednak, że zebrane dane należy traktować poglądowo:

Po pierwsze sytuacja jest bardzo dynamiczna. Najlepiej pokazuje to wykres dla urzędów wojewódzkich, w których im później otrzymywaliśmy odpowiedź, tym większy wskazywany udział pracy zdalnej. Po drugie dane nie są wiarygodne. Dziwne? Wcale nie. Przykładowo wiele urzędów zadeklarowało pracę rotacyjną, czyli jeden dzień pracy zdalnej, drugi w urzędzie. W takiej sytuacji podane ilość pracowników pracujących zdalnie należałoby zmniejszyć dwukrotnie. Po trzecie możliwości pracy zdalnej zależy od wielu rzeczy, głównie możliwości technicznych urzędów: od dostępu do systemów, po możliwość przekazania sprzętu komputerowego do jej świadczenia. Po czwarte – wiele urzędów już teraz pracuje w systemie awaryjnym, ponieważ duża część pracowników wzięła wolne na opiekę nad dzieckiem.

Dobrze obrazuje to przykład Urzędu Miasta w Lublinie. W raporcie użyto danych z 18 marca, kiedy swoje obowiązki zdalnie wykonywało 5% urzędników. Według najnowszych danych z 2 kwietnia, z domu pracowało już 16% osób.

Pełen raport Fundacji Wolności znajdziecie tutaj.