sokoły wrotków

i

Autor: PGE

dzikie zwierzęta

Elektryzujące wieści z dachu elektrociepłowni. Po zniknięciu Wrotki pojawiła się nowa samica. Pierwsze pisklę Wrotki [WIDEO]

2024-04-17 21:44

W ostatnich dniach spora część mieszkańców i mieszkanek Lublina przeżywa losy pary sokołów gniazdujących na dachu elektrociepłowni. W środę rano z gniazda zabrano złożone przez Wrotkę jajka, a tego samego dnia wieczorem w pobliżu zauważono obcą samicę.

Przypomnijmy, Wrotka i Czart od dwóch lat były parą. Co roku w ich gnieździe pojawiało się pięć jajek (w tym roku cztery). Kilka dni temu osoby śledzące życie lubelskich sokołów wędrownych wypatrzyły, że Wrotka nie pojawia się w gnieździe. Po przeciągającej się nieobecności samicy ornitolog zajmujący się drapieżnikami zabrał jajka do inkubatora. Co prawda samiec Czart dzielnie wysiadywał jaja, nie schodząc z nich nawet na posiłek, ale sam nie dałby rady polować, wysiedzieć i odchować młodych.

Miłośnicy i miłośniczki drapieżników przypuszczają, że Wrotce mogło coś się stać podczas ochrony jajek przed intruzem. Sokolicy szukano na terenie PGE, ale nie przyniosło to rezultatu.

Obca samica przed gniazdem Wrotki i Czarta

W środowy wieczór pojawiła się kolejna elektryzująca wiadomość dotycząca lubelskich sokołów. Na fan page’u Sokole Oko poinformowano, że przed gniazdem była widziana nowa dorosła samica.

Od godziny atakuje ją Czart. Samica jest zaobrączkowana, więc jeśli uda się odczytać obrączki, będzie wiadomo kto to i skąd. Duża, dorodna, w świetnej formie. Zobaczymy, co się wydarzy – pisze Sokole Oko.

Pierwsze pisklę Wrotki

To nie koniec ekscytujących środowych wieści z życia sokołów! Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół poinformowało, że na świat przyszło już pierwsze pisklę Wrotki! Zobaczcie filmik:

To, co dzieje się w gnieździe sokołów, można podglądać na żywo tutaj.

Zobacz zdjęcia: Wrotka nie wróciła do gniazda. Jajka lubelskich sokołów zostały zabrane

Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane