Do ratusza z psem i kotem? Radny proponuje stworzenie szczegółowego regulaminu

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Do ratusza z psem i kotem? Radny proponuje stworzenie szczegółowego regulaminu wprowadzania zwierząt do urzędu

2023-02-21 12:12

Jeden z lubelskich radnych chce, by urząd miasta stał się bardziej przyjazny zwierzętom. Aby tak się stało zaproponował urzędnikom stworzenie regulaminu, który miałby szczegółowo określać zasady wprowadzania domowych pupili do ratusza. Co na to miasto?

Radny Marcin Nowak skierował do prezydenta Lublina interpelację, w której proponuje stworzenie regulaminu precyzującego zasady odwiedzania urzędu miasta przez interesantów z małymi pupilami domowymi. Pomysł powstał przy okazji planowanego startu akcji „Miasto przyjazne zwierzętom”, która jest skierowana do lubelskich placówek kulturalnych, handlowych oraz gastronomicznych i ma na celu stworzenie w Lublinie siatki miejsc, do których będzie można wybrać się razem ze swoim czworonożnym pupilem.

Zgodnie z obowiązującym prawem, gmina nie może zakazać wprowadzenia psów do budynków użyteczności publicznej, a skoro tak, zasadnym byłoby stworzenie regulaminu jasno precyzującego te zasady w Urzędzie Miasta Lublin i podległych mu instytucji. Jestem przekonany, że działania te przyniosą pozytywny skutek, w zakresie otwartości urzędu na potrzeby mieszkańców, dla których pies jest członkiem rodziny, a stała obecność z nim wypełnieniem radości życia” – czytamy w uzasadnieniu interpelacji.

Ratusz odpowiada

W odpowiedzi na pomysł radnego, Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju podkreśla, że urząd miasta na pewno włączy się w akcję „Miasto przyjazne zwierzętom”.

„Chcemy otworzyć się na potrzeby właścicieli i umożliwić im wizytę w Urzędzie. Należy zwrócić uwagę, że ideą akcji „Miejsce przyjazne zwierzętom.” jest umożliwienie wejścia mieszkańcom ze zwierzęciem do budynków Urzędu w celu załatwienia sprawy, czyli krótkotrwałej wizyty związanej ze złożeniem wniosku lub odbiorem dokumentów. Po stronie właściciela jest podjęcie decyzji, czy jego czworonóg może wejść do obiektów publicznych, czy zapanuje nad jego zachowaniem i zadba o czystość” – zaznacza Szymczyk. Jak dodaje, wszystkie placówki, które zgłoszą się do udziału w akcji zostaną oznaczone odpowiednimi tabliczkami i naklejkami „Zwierzaki mile widziane”.

Czy urzędnicy zamierzają opracować szczegółowy regulamin precyzujący zasady wprowadzania psów do urzędu? Przy tej kwestii ratusz utrzymuje, że do tej pory „nie odbierał sygnałów wskazujących na potrzebę podejmowania prac w tym zakresie”. Przypomina natomiast, że szczególnie osoby korzystające z psa asystującego, zgodnie z obowiązującym prawem, cały czas mają zapewniony dostęp do budynków UM i miejskich instytucji razem z pupilem.

„Nie ma przeszkód, by osoba z niepełnosprawnością weszła do budynków użyteczności publicznej razem z psem asystującym, o ile spełnione są warunki, o których mowa w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Psy muszą mieć założoną uprząż, a ich właściciele posiadać świadectwo szczepienia czworonoga oraz certyfikat potwierdzający status zwierzęcia. Ważne jest to, że pies przewodnik nie musi być w kagańcu ani prowadzony na smyczy” – podkreśla zastępca prezydenta Lublina.

Ratusz przypomina także, że to właściciel zwierzęcia jest zobowiązany do zapewnienia kontroli nad zachowaniem pupila (w tym trzymania go na uwięzi i w kagańcu) oraz utrzymania przez niego czystości, zwłaszcza w obiektach publicznych.