Dzieci bawiące sę przy stoliku w przedszkolu

i

Autor: Getty images zdjęcie ilustracyjne

podsumowanie roku

Do ośrodka adopcyjnego trafiło więcej dzieci niż rok wcześniej. Taki był 2022

2023-03-28 19:57

Ośrodek Adopcyjny marszałka funkcjonuje w Lublinie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Chełmie. W minionym roku trafiło do nich więcej dzieci niż rok wcześniej.

W 2022 r. w ośrodkach znalazły się 234 osoby, czyli o 19 więcej niż w 2021 r. Chęć i gotowość stworzenia domu wyraziło 197 rodzin. W szkoleniach dla kandydatów i kandydatek na rodziców adopcyjnych wzięło natomiast udział 60 osób. W ich zakres wchodzą też spotkania, podczas których specjaliści i specjalistki udzielają wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. W zeszłym roku takich porad było 2175.

Ale na fachową pomoc mogą liczyć też rodziny biologiczne, których dzieci zostały adoptowane, a także kobiety, które zadeklarowały, że chcą oddać dziecko zaraz po urodzeniu. Urząd marszałkowski podał dane dotyczące jedynie pierwszej opcji – takich porad było 212. Poza tym po wsparcie psychologiczne udały się rodziny poadopcyjne i osoby dorosłe poszukujące swoich biologicznych rodziców.

Załoga ośrodka uczestniczyła też w posiedzeniach zespołów do spraw okresowej oceny sytuacji dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Roczny bilans to analiza sytuacji 1838 dzieci z województwa lubelskiego.

Swoje piętno na funkcjonowaniu ośrodka odcisnęła też wojna w Ukrainie. Pracownicy i pracowniczki ośrodka znaleźli 472 miejsca pobytu dla ukraińskich dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Monitorowali też, co się dzieje z dziećmi z Domu Dziecka w Mariupolu przebywającymi w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym.

Ośrodek Adopcyjny funkcjonuje od 11 lat i w tym czasie udało się znaleźć nowe rodziny dla 831 dzieci.

Miasto nie do poznania! Te lubelskie budowle zobaczycie już tylko na zdjęciach

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE