sala rozpraw

i

Autor: BŹ

wyrok

Dentysta, który gwałcił pacjentki, pójdzie do więzienia. Na trzy lata

2023-03-29 17:00

Grzegorz T. zgwałcił pacjentkę, a o dwie inne podczas wizyty ocierał się kroczem i zbliżał je do ich twarzy. Sąd zadecydował, że pójdzie do więzienia na niecałe trzy lata, będzie miał zakaz wykonywania zawodu i zadośćuczynienie do zapłacenia. To jednak niższa kara niż ta zasądzona przez sąd pierwszej instancji.

Do gwałtu na jednej z pacjentek doszło w sierpniu 2021 r. W toku śledztwa ujawniono, że dentysta „doprowadził kobietę do obcowania przez seks oralny”. Do poprzednich przestępstw doszło w lipcu 2021 i lutym 2020 r. Z aktu oskarżenia wynika, że lekarz „pozorował konieczność wykonania masażu żuchwy”, „ocierał się kroczem” o pokrzywdzone oraz „zbliżał krocze do ich twarzy”. Śledczy określili, że motywacją jego działań było pobudzenie i zaspokojenie popędu seksualnego podstępem przez wykorzystanie zaskoczenia pacjentek. 53-letni mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych czynów w trakcie śledztwa.

Sąd pierwszej instancji skazał mężczyznę na dwa lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności, zakazał mu wykonywania zawodu na sześć lat oraz nakazał zapłatę w sumie 22 tys. zł zadośćuczynienia trzem pokrzywdzonym pacjentkom i zakazał zbliżania się do nich. Na poczet kary zaliczył Grzegorzowi T. blisko półroczny pobyt w areszcie tymczasowym.

Od wyroku odwołał się zarówno oskarżony, jak i jedna z jego ofiar. W środę sąd okręgowy zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego Lublin-Zachód i skrócił oskarżonemu czas zakazu wykonywania zawodu. Zwiększył natomiast zadośćuczynienie wobec jednej z pokrzywdzonych kobiet do 25 tys. zł.

Ze względu na dobro pokrzywdzonych proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Uzasadnienie wyroku również było niejawne. Obrońca Grzegorza T. stwierdził, że prawdopodobne jest, że jego klient skorzysta z dalszej drogi odwoławczej.

Pożar domu w Łęcznej

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE