Darmowe szczepienia przeciw grypie. Od teraz dla wszystkich dorosłych

2021-12-06 11:33
Darmowe szczepionki
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Już nie nie tylko przeciw COVID-19, ale i przeciw grypie sezonowej. Wszyscy dorośli mieszkańcy Lubelszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień.

Trwa profilaktyczna akcja resortu zdrowia. Jak mówi nam Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego - chętni nie muszą mieć recepty ani skierowania. - Osoby, które chcą skorzystać ze szczepień powinny zgłosić się do wybranego punktu szczepień i wybiorą termin - tłumaczy.

W całym kraju takich punktów jest ponad 3 tys. W województwie lubelskim kilkadziesiąt. Szczepienia prowadzą szpitale oraz większość publicznych i niepublicznych ośrodków zdrowia. Więcej informacji udzielają także lekarze rodzinni. Mapa punktów znajduje się na stronie ministerstwa zdrowia.

W przypadku szczepienia przeciw grypie, punkt nie wydaje zaświadczenia. - Osoby zaszczepione wpis o szczepieniu znajdują na swoim koncie pacjenta - wyjaśnia Strzępka.

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach listopada na Lubelszczyźnie na grypę i infekcje grypopochodne zachorowało 3 tys. osób. - Tym bardziej warto korzystać z akcji. Szczepienie choć dobrowolne, jest zalecane. Nie daje stuprocentowej ochrony, ale nawet w przypadku pojawienia się choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy - dodaje Strzępka.

Wcześniej z darmowych szczepień przeciw grypie korzystać mogli jedynie medycy, nauczyciele, mundurowi czy seniorzy. Od 23 listopada wszyscy pełnoletni Polacy.

Na razie nie wiadomo, jakim zainteresowaniem cieszy się program w naszym regionie. Lubelski sanepid nie prowadzi statystyk na ten temat. - Niestety, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie nie posiada statystyk dot. szczepień na grypę za rok 2021, także dot. szczepień bezpłatnych - poinformowała nas Magdalena Kaproń, wz. rzecznika prasowego WSSE Lublin.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE