Darmowe badania dla cukrzyków. Epidemia obnażyła wady systemu [AUDIO]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Darmowe porady dla cukrzyków. Epidemia obnażyła wady systemu [AUDIO]

2021-07-08 12:51

W Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie trwają bezpłatne konsultacje dla cukrzyków z województwa lubelskiego. Ich celem jest m.in. popandemiczna kontrola pacjentów.

Podczas rozmowy ze specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego pacjent otrzyma podstawowe informacje na temat cukrzycy, pomiaru glikemii czy samokontroli, czyli wielokrotnego w ciągu doby monitorowania poziomu cukru we krwi.

Ponadto, pielęgniarka przedstawi choremu zasady prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, które pomogą zapobiec przewlekłym i niebezpiecznym dla diabetyków powikłaniom - na przykład otyłości.

- Najlepsze wyniki w leczeniu nadwagi i otyłości daje nam dieta ubogoenergetyczna, bogatoresztkowa. Warto oczywiście zrezygnować ze słodzonych napojów, przetworzonej żywności, słodkich przekąsek - mówi nam Anna Chitryń, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego z SPSK4.

Powikłań pocukrzycowych i nowych przypadków zachorowań na cukrzycę jest coraz więcej. To skutek pandemicznych obostrzeń i zaniedbań systemowych. Według danych NFZ, wizyty konsultacyjne w przypadku cukrzycy zmniejszyły się o 26 proc.

- Mamy do czynienia z zaniedbanymi przypadkami cukrzycy, z rozwiniętymi powikłaniami choćby stopy cukrzycowej. Stan pacjentów jest cięższy. Chorują coraz młodsi, pacjenci nawet dwudziestoletni. To wynika z zaniedbań systemowych - tłumaczy prof. Grzegorz Dzida, diabetolog ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Stąd warto korzystać z porad. W trakcie wizyty jest możliwość uzyskania recept na leki oraz skierowań na badania diagnostyczne.

Z konsultacji mogą również korzystać kobiety w ciąży. Nieleczona cukrzyca jest groźna zarówno dla matki, jak i dziecka. Doskonale wie o tym pani Sandra, która na cukrzycę typu pierwszego choruje od 10 lat. Diagnozę u kobiety postawiono w czasie ciąży.

- Dzieci matek z cukrzycą rodzą się z dużą masą urodzeniową. U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez większych komplikacji - tłumaczy - Mimo dobrze prowadzonej cukrzycy, dziecko przekraczało jednak wagę urodzeniową czterech kilogramów. Poród odbył się więc przez cesarskie cięcie. Zachęcam wszystkie kobiety do kontroli cukrzycy ciążowej - dodaje.

Porady są darmowe. Wymagane jest skierowanie od diabetologa. Konsultacje przeprowadzane są w formie zdalnej lub w poradni diabetologiczne SPSK4 w Lublinie.

Szczegóły i zapisy na spsk4.lublin.pl

Bezpłatne i szybkie porady dla cukrzyków. Potrzebne bardziej niż kiedykolwiek alarmują specjaliści i pacjenci. Posłuchaj: