Quiz ortograficzny. RZ czy Ż? Jak napiszesz ten wyraz?

i

Autor: pixabay.com/geralt

test wiedzy

Czy tu powinien być przecinek? Sprawdź się w quizie z interpunkcji!

2024-02-22 7:37

Dla jednych są największą zmorą, dla innych niepotrzebnym dodatkiem, a dla jeszcze innych nieustającym źródłem satysfakcji, kiedy kogoś złapią na przeoczeniu. Przecinki, bo o nich mowa, potrafią nieźle namieszać. Ale jeszcze więcej potrafi namieszać ich brak, dlatego zapraszamy was do specjalnego quizu, po którym - mamy nadzieję - wszyscy polubimy się z interpunkcją, a pytanie "gdzie postawić przecinek?" zniknie nam z tyłu głowy.

Znaki interpunkcyjne, choć niektórym może się tak wydawać, nie powstały po to, żeby utrudnić nam życie, ale żeby je ułatwić. Weźmy na przykład zdanie:

Lubię gotować, moją rodzinę i zwierzęta.

Gdyby nie było przecinków, moglibyśmy się nieźle przerazić, bo wyszłoby nam:

Lubię gotować moją rodzinę i zwierzęta

Dość przekonującym argumentem na słuszność interpunkcji może być jeszcze to, że bywa kwestią życia i śmierci. Na przykład:

Rozstrzelać, nie wolno puścić.

A przecież chodziło o:

Rozstrzelać nie, wolno puścić.

Więc i wy teraz opuście niechęć i przykre wspomnienia czerwonych uwag w szkolnych zeszytach, żeby sprawdzić, jak dobrzy jesteście z interpunkcji! A może nad którąś zasadą trzeba jeszcze popracować? Warto to zrobić, przecież może mieć to wpływ na czyjeś życie ;)

Gdzie postawić przecinek? Quiz interpunkcyjny 

Gdzie postawić przecinek? Quiz interpunkcyjny

Pytanie 1 z 10
Które zdanie jest poprawnie zapisane?
Sławomir Mentzen – najmocniejsze pytania widzów: likwidacja ZUS, aborcja, religia w szkołach, dostęp do broni, rewolucja w emeryturach