Czy można dostać mandat za brak odblasku?

2022-09-23 12:19
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Alexey Demidov / Pexels

Rozpoczęła się jesień. Niestety oznacza to krótsze dni i poranne mgły, które ograniczają widoczność. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w tym okresie często są mało widoczni dla kierujących samochodami. Dlatego warto pamiętać o noszeniu odblasków, które mogą uratować nam życie. Warto też pamiętać, że za brak odblasku możemy dostać mandat.

Dlaczego warto korzystać z odblasków?

Krótszy dzień, opady deszczu, czy mgły wpływają na pogorszenie widoczności na drodze. W takich warunkach pieszy ubrany w ciemną odzież jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Dlatego niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze dnia warto dla własnego bezpieczeństwa, nosić elementy odblaskowe. Założenie w widocznym miejscu odblasku sprawia, że pieszy, czy rowerzysta jest widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Czy można dostać mandat za brak odblasku?

Zgodnie z przepisami piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Odblaski należy nosić tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów. Warto się upewnić, czy nie są zasłonięte np. torbę czy szalik. Warto też zadbać o to, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe w sposób prawidłowy. Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy w dużej mierze od ich dobrej widoczności.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE